>  Blog   >  Reunion Adası Gezilecek En Önemli 6 Yer
Reuion adası volkan

REUNİON ADASI

Reunion adasının sahip olduğu en muhteşem yerler şüphesiz iç kısımlarda yer alıyor. Yolların düzgün olması bu iç kısımlara ulaşımı kolaylaştırıyor. Adanın kalbinde gizemli dağlar, gelişigüzel zirveler ve boğazlar, nehir, şelaleler ve sönmüş kraterler görebilirsiniz.

Adanın etrafını araba kiralayarak ya da otobüs ile bir günde turlayabilirsiniz ancak epey yorucu olacağını göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Başkent Saint Denis’de bazı restore edilmiş binalar, sanat galerileri dışında çok fazla görülecek bir şey bulmanız zor. Plajların çoğu batıda Saint Paul ve Saint Pierre arasında bulunuyor.

Saint Andre çevresindeki doğu kıyısı genelde pek rağbet görmüyor. Bilinenin aksine aslında iç kısımlardaki ormanlar, yürüyüş rotaları ve çorak volkanlar bile görülmeye değer güzelliktedir.

Reunion adası REUNİON ADASI GÖRÜLECEK EN ÖNEMLİ 6 YER

Görülecek önemli yerlere geçmeden önce, Reunion adası ile ilgili önemli ipuçları verdiğim yazımı buradan okuyabilirsiniz.

1.Saint Denis

Hint Okyanusu’nun Paris’i olarak adlandırılan Reunion adasının başkenti, Creole mimarisini incelemek için gezmeye değer bir minik kasaba havasındadır. Adanın kuzeyindeki başkentte yaklaşık 200bin kişi yaşıyor. Fransa’daki bazı şehirlerden bile daha çok imkanı olan Saint Denis’nin farkı tabii ki tropikal olması. Başkentte geçireceğiniz bir tam gün size başlıca yerleri görmeniz için yeterli olacaktır.

Başlangıç noktası olarak Le Barachois olarak bilinen liman tarafını seçebilirsiniz. Oldukça şık kafe ve restoranların yer aldığı liman tarafında bir çok şirketinin depo alanları bulunuyor.

Reunion Adası

İçerilere doğru Victoire caddesinden güneye doğru ilerlerseniz Reunion adasının en güzel binalarını görebilirsiniz. İlki adanın en ilgi gören kolonyal konaklarından birisi olan Hotel de la Préfecture. Mahé La Bourdonnais heykeli, kolonyal tarzdaki binasında üniversite gibi ilginç yapılar görebilirsiniz.

Birinci Dünya Savaşı’nda ölen 1000 Reunion adalının anısına yapılmış olan Monument aux Morts kulesi görülmeye değer bir başka tarihi eser olarak yükseliyor. Kule aynı zamanda adanın en muhteşem Creole evlerinin olduğu, Rue de Paris’nin de (Paris Caddesi) başlangıcına denk geliyor. Paris Caddesine kadar gelmişken rotanızı Mareşal Leclerc caddesine çevirirseniz, yolların sadece yayalara ayrılmış olduğunu görürsünüz. Yol kenarındaki kafelerde bir mola verip ardından, Grand Mosquée’yi (büyük cami), Budist tapınağını ve son olarak Hintlilerin Kalikambal tapınağını ziyaret edebilirsiniz.

Reunion adası tapınak

Görülmeye değer diğer yerlerden bazıları Jardin de L’Etat (botanik bahçe), Grand Marché’den, 300 çeşitten fazla orkidenin yetiştirildiği Cendrillon Bahçesi’dir.

2.Saint Philippe

Reunion adasının güneyinde küçük bir kasaba olan Saint Philippe’de , volkanik bölgeye geçmeden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Creole mimarisinin en ilginç örneklerinin bulunduğu kasabada, yol kenarlarında bulunan küçük restoranlardan hazır Fransız usulü baget sandviçlerinizi alıp yola çıkabilirsiniz. Kasabanın batısında bulunan Mare Longue’da bulunan baharat ve parfüm adı verilen bahçeyi gezebilirsiniz. Turizm ofisine ziyaret saatlerini sormayı ihmal etmeyin.

3.Saint Joseph

Bu minik kasabada zorlu bir tırmanış olan Rivière des Remparts boğazının başlangıç noktasıdır. Kasaba boyunca akan nehir gerçekten büyüleyici bir manzarayı gözler önüne seriyor. İki gün süren bu trekking rotası sadece tecrübeli olanlara tavsiye ediliyor. Eğer bu zahmete girmeden manzara izlemek isterseniz, vadinin yarısına kadar çıkıp Grand Coude’dan seyre dalabilirsiniz. Langevin noktasına gidip oradan da Reunion adasının güney tarafının manzarasını izleyebilirsiniz.

Saint Joseph’in 3 km kadar güneyinde taşlık olan Manapany-les Bains ve kumluk olan Grande Anse plajları yer alıyor. Yoğun akıntı sebebiyle burada denize girmek tehlikeli olabiliyor. Kayalar arasında oluşmuş olan doğal göletlerde gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz.

Reunion adası plaj

4.Saint Pierre

Rivière d’Abord’un doğduğu yerden başlayan kasaba, Reunion adasının güneyindeki en büyük yerleşim bölgesidir. Adanın güneydoğusuna ulaşımın kolay olması sebebiyle turistler tarafından bir dinlenme durağı olarak kullanılmaktadır. Adanın ve dünyanın en aktif volkanlarından birisi olan Piton de la Fournaise’e sadece bir saat uzaklıktadır. Yepyeni bir marinası olan kasaba restoran ve barları ile adaya gelen turistler arasında oldukça popülerdir.

5.Saint Louis

Saint Pierre’in hemen sahil komşusu olan Saint Louis, Hint Okyanusu dekoratif sanat ve dizayn müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Eski bir kahve tarlasına kurulu olan müzede Reunion adasının tarihi ve kahve endüstrisi ile ilgili tarihi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Saint Louis’de aynı zamanda adanın iki şeker fabrikası bulunuyor. Saint Louis’den 12 km uzaklıktaki Les Makes’e gidip gözlem yerinde özel rehberlerle gece boyunca yıldızları seyre dalabilirsiniz.

6.Piton De La Fournaise Volkanı

Reunion adasının en çok ziyaret edilen yeri olan bölgede dünya yüzeyindeki en aktif volkanlardan birisi bulunuyor. 1640 yılından bu yana en sonuncusu Nisan 2021 olmak üzere beri en az 190 defa patladığını ekleyelim.

Reuion adası volkan

Kulağa ürkütücü gelse de volkana tırmanmak belirlenen güzergahı takip ederseniz gayet kolay ve güvenli. Her sene yaklaşık 200bin ziyaretçi bulutların üzerinden helikopterler ile volkanı havadan da gözlemlenebiliyor. Helikopter turları için http://www.corail-helicopteres.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Size tavsiyem seyahat tarihiniz belli olur olmaz rezervasyon yaptırmanız zira epey yoğunluk olabiliyor.

Volkanı kendiniz ziyaret etmek isterseniz, planınızı sabah 10’da volkanın ağzına ulaşacak şekilde yaparsanız, bulutlar inmeden bu muhteşem manzarayı oturup izleme şansınız olacaktır.

Yürüyüş sırasında hava her an değişebileceği için yanınıza mutlaka bir yağmurluk almayı unutmayın.

 

 

Yorum ekle