EUR
  >  Blog   >  Madagaskar Turu En Önemli 5 İpucu
Madagaskar Turu En Önemli 5 İpucu 1

Madagaskar turu yapmak ise size hayatınız boyunca unutulmayacak deneyimler yaşatacaktır. Madagaskar, Afrika kıtasının doğusunda Hint okyanusunun ortasında bir ada ülkesidir. Dünyanın ikinci büyük ada ülkesi ve dördüncü büyük adası olma özelliğine sahiptir. Ülke aynı zamanda Hint Okyanusu adalarının en yeşili olma özelliğine sahiptir. En bilinen komşusu ise doğusunda yer alan Mauritius’dur. Bu yazımın içerisinde genel bilgilerin yanı sıra “Madagaskar turuna nasıl gidilir?”, “Madagaskar turuna vize gerekiyor mu?”, “Madagaskar turu güvenli mi?” vb. sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Madagaskar turu lemur

MADAGASKAR TURU GENEL BİLGİLER

Madagaskar Afrika’da bilinen en az turistik ülkelerden birisidir. Bu sebeple daha maceracı seyahat severlerin tercih ettiği seyahat rotalarından birisidir.

Yaklaşık 29 milyon nüfusu ile dünyanın en fakir ülkelerinden birisidir. Başkent Antananarivo’da bunu çok fark edemeseniz de, dışına çıktıkça insanların ne kadar zor şartlarda yaşadığına şahit olabilirsiniz.

Madagaskar turu

1883 yılında Fransızlar Madagaskar’ı istila etmişler ve ülke bağımsızlığına ancak 1960 yılında kavuşmuştur.
Madagaskar’ın uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi olduğu için, ülkede resmi dil Fransızca ve yerel Malgaşcadır. Madagaskar turunuz sırasında Fransızca bilmiyorsanız mutlaka iyi İngilizce konuşan bir rehbere ihtiyacınız olacaktır.

Halkın %50’si Zanahary denilen yaratıcı anlamına gelen yüce bir Tanrı’nın varlığına ve onu onurlandırmaya  inanırlar.

Madagaskar TuruMadagaskar Turuna Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya Türk Hava Yolları’nın düzenli uçuşu bulunmaktadır. İstanbul’dan önce Mauritius’a inen uçak, yolcularını indirip daha sonra Madagaskar’a devam etmektedir. Bu süre boyunca yolcular kısa bir süre uçakta beklemektedirler. Eğer hem Madagaskar hem de Mauritius turu yapmak isterseniz biletinizin gidiş ve dönüş destinasyonlarını farklı satın alabilirsiniz. Bu konudaki detaylı planlamalar için benimle iletişime geçebilirsiniz.

Madagaskar Turuna Vize Gerekiyor Mu?

Madagaskar Türk vatandaşlarından vize istemektedir. En az 6 aylık geçerli pasaportunuz ile vize başvurunuzu bu linke tıklayarak 72 saat öncesinden yapabilirsiniz. 30 güne kadar kalışlarınızda vize ücreti 35 Euro’dur. Online müracaat yapmadığınız durumlarda Madagaskar turu vizenizi girişte de alabilirsiniz, ancak uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Madagaskar Turuna Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Madagaskar turuna yıl boyunca gidilebilecek olsa da, burada size bazı önemli detaylardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle bilmeniz gereken her ne kadar gideceğiniz ay ideal gibi görünse de her türlü hava şartına karşı hazırlıklı olmanızda fayda vardır.

Adada yağışlar yoğun olarak Aralık sonu başlayıp Mart ayına kadar devam etmektedir. Eğer seyahatinizi bu aylar dışındaki bir döneme ayarlayabilirseniz daha az risk almış olursunuz. Madagaskar çok büyük bir ülke olduğundan hava durumu bölge bölge de değişkenlik göstermektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse Madagaskar turuna gitmek için ideal sayılabilecek zamanlar;

Temmuz-Eylül ayları arasındaki dönem kambur balinaları görebilmek için idealdir. Bu aylar hem gezip keşfetmek ve aynı zamanda plajların tadını çıkarmak için en uygun zamanlardır.

Madagaskar Turu

Ekim-Kasım ayları bebek lemurları görebilmek için tam zamanıdır. Lemurları tüm yıl boyunca görebilirsiniz ancak yavrular bir başka büyüleyici güzellikte oluyorlar.

Madagaskar Turu

Eylül-Aralık ayları bir çok şeyi birlikte yapmak için ideal bir dönem oluyor. Hem lemurları ve bukalemun türlerini keşfedebilir, üstüne plajların keyfini çıkarabilirsiniz. Bu dönemde hava sıcak ve genel olarak yağışsız olur.

Madagaskar TuruMADAGASKAR TURU»MADAGASKAR TURU EN ÖNEMLİ 5 İPUCU 

  1. Seyahatinizi iyi planlayın. Madagaskar çok büyük bir ülkedir. Tamamını gezmek için çok uzun süreye ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden Madagaskar turuna ayırabileceğiniz gün sayınıza göre bir bölge belirleyerek o bölgeye odaklanmanızı tavsiye ederim. Ülke büyük olduğu ve yollar bozuk olduğundan bir yerden bir yere gitmek düşünebileceğinizden daha fazla zaman almaktadır. Madagaskar’da gezilecek en muhteşem yerler için buraya tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsiniz.
  2. Madagaskar’da eğer sırt çantalı, zamanı bol ve macera sever birisi iseniz, toplu taşıma kullanabilirsiniz. Ancak kısıtlı yıllık izninizde seyahat ediyorsanız mutlaka rehberli bir araç kiralamanızı öneririm. Bu konularda bana danışabilir anlaşmalı olduğum acentaların indirimli fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Madagaskar turu lemur
  3. Madagaskar’da ülke genelinde sıtma hastalığı yaygın olduğu için seyahatiniz öncesi doktorunuza danışıp sıtma önleyici tabletlerden kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu ilaçlar sizi %100 korumaz. Bu yüzden konakladığınız yerlerde cibinlik olmasına, akşam hava kararmaya başlayınca da vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına sinekleri önleyici sprey sıkmayı ihmal etmeyin. Unutmayın sıtmanın aşısı yok ama tedavisi mümkün. Tek yapmanız gereken, seyahat dönüşü ateşlenir ve halsiz hissederseniz hemen bir doktora başvurup test yaptırmanızdır.
  4. Ülke genelinde internet sorunlu olabiliyor. İsterseniz en lüks yerde konaklıyor olun bazen kendinizi resepsiyon alanında wi-fi peşinde umutsuzca dolaşır bulabilirsiniz. Size tavsiyem havalimanına iner inmez hemen yerel bir sim kart almanız olacaktır. Aslında bu size genel olarak Afrika genelinde yapmanızı tavsiye edeceğim bir şey. Böylece hem daha hızlı hem de daha az masraflı bir internet bağlantısına kavuşmuş olursunuz.
  5. Madagaskar turunuz sırasında işaret parmağınızı uzatarak bir şeyi göstermemeye özen gösterin. Ülkenin özellikle bazı bölgelerinde bu hareket  tabu olarak kabul ediliyor.

Madagaskar turuMadagaskar Turunda Hangi Para Birimi Geçerli?

Madagaskar’ın para birimi Ariary’dir. (MGA) En büyük banknot 20.000 Ariary, o da yaklaşık 45 TL ediyor. Madagaskar’da her zaman cüzdanınızda alışkın olduğunuzdan daha fazla banknot taşıyacağınız için ona göre güvenli bir çanta almanızı tavsiye ederim. Ariary’e çevireceğiniz döviz banknotlarının yeni olmasına özen gösterin. Paranızı havalimanından başlayarak, bankalarda, her ne kadar tavsiye edilmese de sokaklarda bile bozdurabilirsiniz. Kredi kartı kullanımı bazı yerlerde sıkıntılı olabiliyor. Bu yüzden daha çok nakit harcama daha fazla yapma ihtimalinize karşı Madagaskar turuna tedbirli gelmenizi öneririm.

Madagaskar Turu Güvenli Mi?

Madagaskar turunuzda size şahsen tehdit edecek bir güvenlik sorunu ile karşılaşmazsınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, özellikle başkent Antananarivo’da kalabalık yerlerde olabilecek ufak tefek hırsızlıklardır. Bu yüzden cep telefonu, fotoğraf makinası ve cüzdanınızın bulunduğu çantanıza göz kulak olmanızı tavsiye ederim. Rehberler bu konuda sizleri sürekli uyaracaktır.

 

 

 

yorum ekle