Mauritius

Mauritius

 

 

 

“Önce Mauritius yaratıldı, sonra cennet; ve cennet Mauritius’dan kopyalandı”

Bu sözü 1896 yılında adayı ziyaret eden Mark Twain, bir adalının ağzından aktarmış. Hint Okyanusu’nun ortasında Madagaskar’ın doğusunda yer alan bu minik ada gerçekten cennet gibi.

MAURİTİUS TURU

Mauritius, neredeyse hiç kırılmamış bir mercan resifi tarafından korunan sahil şeridiyle çevrili, parıltılı plajlarla dolu, tropikal bir ada. Mükemmel otellerinde dünyanın en iyi spa salonlarının olması ve hem yerel hem de dünya mutfağının en leziz yemeklerinin servis edilmesi tatilinizi unutulmaz kılacaktır. Su sporları ve golf için de ada harika bir yer.

Çok kültürlü bir nüfusa sahip olan Mauritius’ta kendinizi Afrika’dan ziyade Hindistan’da gibi hissedebilirsiniz. Adanın her yerinde karşınıza çıkan rengarenk Hint tapınakları ve sıklıkla tekrarlanan Hindu ritüellerine mutlaka denk gelirsiniz. Bu çok kültürlü ortamda Pamplemousses Botanik Bahçesi başta olmak üzere, koloniyel dönem evleri, müzeler, macera turları, hayvan parkları ve renkli yerel pazarları gibi görülecek pek çok yeri ziyaret edebilirsiniz.

Ne var ki adanın büyüleyici ortamında gün içerisinde nereye giderseniz gidin, dönüp dolaşıp kendinizi bulacağınız yer beyaz kumlarla kaplı plajlar olacaktır.

Mauritius turuMAURİTİUS»MAURİTİUS TURUNA GİTMENİZ İÇİN 10 NEDEN

Kesin olan şudur ki Mauritius turunuzda asla sıkılmazsınız !

 1. İklim 

Diğer ülkelerin aksine, adaya yıl boyunca seyahat edebilirsiniz çünkü yıl boyunca çok fazla güneş ışığı alan adada hava her zaman gündüzleri sıcaktır. Su sıcaklığı da çok düşmez.

 1. Plajlar

Herkes plajları, palmiye ağaçlarını, sıcak lagünleri sever! Adanın kıyı şeridi boyunca yüzden fazla plaj vardır. Sahiller çoğunlukla beyaz kum veya altın renkli plajlara sahiptir. Plajlar adaya özgü hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile kaplıdır. Zengin denizaltı ve buna ilaveten ideal su sıcaklığı (yaklaşık 25 °C) eklenince ideal bir tatil için gerekli tüm şartlar sağlanmış olur.

Mauritius Turu

 1. Su Altı Zenginlikleri

Mauritius adası büyüleyici mercan resifleri sayesinde zengin sualtı yaşamına sahiptir. Mauritius turunda dalış yaparsanız, karada göreceğiniz cennetimsi doğallığın aynısı hatta daha fazlasını sualtında bulabilirsiniz. Dalış yapmasanız bile adadaki çok sayıda operatör tarafından her yıl binlerce denizaltı gezisi düzenlenmektedir.

Mauritius Turu

 1. Balayı Cenneti

Mauritius, 2013 yılında Dünya Seyahat Ödülü tarafından en iyi düğün ve balayı destinasyonu ödülüne layık görüldü. Her yıl binlerce çift adanın altın kumlu plajlarında birbirlerine “Evet” diyor. Mauritius’ta hem tatil hem düğün ve balayı için en ideal zamanlar için bu yazıma mutlaka bir göz atın. Tüm muhteşem plajları ve birinci sınıf tatil köyleri ile ada, yeni evli çiftlere romantik ve unutulmaz anılar vadediyor.

 1. Kültürel Çeşitlilik

Afrika kıtasına kağıt üzerinde dahil olsa da, çok dilli ve dinli bir nüfusa sahip olması sebebiyle Mauritius turunuz sırasında kendinizi Afrika’dan çok bazen Hindistan’da, bazen Çin’de, bazen İstanbul’da hatta Eminönü’nde bazen de Avrupa’da bir sahil kasabasında gibi hissedebilirsiniz.

 1. Tadına Doyulmayan Yemekler

Mutfak kültürü zengindir. Bir bakmışsınız baharatlı Hint yemeklerini tadarken, sonraki gün Fransız mutfağının sofistike yemekleri önünüzde. Sokaklarda çok ucuza yiyebileceğiniz yemekler hep elinizin altında olacaktır. Başka bir gün İtalya’daki kadar lezzetli pizzalar yiyebilir, bir başka gün Türk mutfağını özledim derseniz https://www.luxresorts.com/ Grand Gaube’daki otelinin içinde Bodrum Blue restoranda Türk şeflerin elinden çıkma yemekleri Hint Okyanusu manzarası eşliğinde tadabilirsiniz.

Mauritius Turu

 

 1. Doğanın Binbir Rengi

Ada, aynı zamanda iç bölgelerindeki milli parkları sayesinde kendinizi Amazon ormanlarında hissetmenizi sağlayacaktır. Doğanın tadını her anlamda çıkarabileceğiniz adada, milli parklarda buraya özgü bitki ve kuş türlerini keşfedebilirsiniz. Dikkat edin bu cennet adadaki oksijen fazlası ve yeşilin tonları başınızı döndürebilir.

 1. Festivaller

Hindistan dışındaki en büyük Hindu hac yolculuğu olduğu söylenen Maha Shivaratri’ye şahit olmak için bile Mauritius turuna gelinebilir. Her Şubat ayında, yaklaşık 500.000 kişi, Lord Shiva’nın dev bir heykelinin bulunduğu Grand Bassin gölüne yürüyerek hacca gidiyor. Her sonbaharda ise meşhur Diwali ışık festivali kutlanıyor. O güne özel akrabalar ve komşular arasında hediye olarak sunulan tatlı patates ve hindistan cevizi kekleri de cabası.

 1. Gece Hayatı

Eğer dans etmeyi seviyorsanız adanın kuzeyinde bir akşam gece hayatına karışıp yerel halk ile adaya özgü sega dansı ile kendinizden geçebilirsiniz.

 1. Bu cennet adada güvenlik sorunu yoktur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0

Yorumlar:

 • 29 Aralık 2021

  Nihan Hanım Merhaba,
  17-24 ocak tarihleri arasında Constance Prince Maurice otelinde konaklamak istiyoruz. Doğru bir seçim mi ? Yoksa başka bir yerimi tavsiye edersiniz.
  Yaş aralığımız 50-65 olan iki aileyiz.

  reply...

Yorum ekle