EUR
  >  Blog   >  Kenya Gezi Rehberi Önemli 5 İpucu
Kenya gezi rehberi fil

Kenya, Afrika kıtasına seyahat etmek istiyorsanız başlangıç için adım atılacak en uygun ülkelerden biri. Size yaşatacağı unutulmaz safari deneyiminin yanı sıra, kültürel ve doğal kaynaklarının zenginliği emin olun daha dönmeden Afrika’ya yeniden gitmenin hayalini kurmanıza sebep olacak kadar sizi etkileyecektir.

Sizlere ailecek hayatımızın 3 yılını geçirdiğimiz, her fırsatta tekrar ziyaret ettiğimiz bu güzel ülke için detaylı bir Kenya Gezi Rehberi hazırladım. Bu yazımın içerisinde ” Kenya nerededir?”, Kenya’ya ne zaman gidilir?” gibi konuların yanı sıra Kenya’ya dair birçok sorunuza cevap bulacağınızı düşünüyorum. Hazırsanız kemerlerinizi bağlayın Afrika’nın kalbine doğru yola çıkıyoruz.

Kenya gezi rehberi

KENYA GEZİ REHBERİ  GENEL BİLGİLER

Kenya, Afrika kıtasının doğu tarafında yer alır ve Etiyopya, Sudan, Somali, Tanzanya ve Uganda ile de komşudur. Başkenti La Casa Del Papel dizisinden de adını bildiğiniz Nairobi’dir. Birçokları için Nairobi, Afrika’nın Paris’idir.

Hint Okyanusuna kıyısı bulunması sebebiyle tropik deniz tatilleri için elverişlidir, ancak yaygın olarak safari turizmiyle tanınır.

1963 yılında İngilizler’ karşı bağımsızlığını kazanan ülkede bugün 40 farklı etnik gruptan insan yaşıyor. Kullanılan dil ise İngilizce ve yerel Swahili. Nüfusun ağırlıklı olarak Hristiyan olduğu ülkede, özellikle Hint Okyanusu kıyısındaki yerlerde İslamiyet daha yaygın.

Kenya Gezi RehberiKenya’ya Nasıl Gidilir?

Türk Hava Yolları’nın Nairobi’ye ve Mombasa’ya haftanın belli günlerinde uçuşları bulunuyor. Eğer safari yapmak, üzerine yorgunluk atmak için okyanus kenarında tropik esintiler eşliğinde dinlenmek isterseniz, Nairobi gidiş Mombasa dönüş şeklinde bir bilet rezervasyonu akıllıca olacaktır. Nairobi Mombasa ara uçuşu ise rahatlıkla yerel hava yollarından alabilirsiniz.

Kenya’ya Vize Var Mı?

Evet Kenya Türk vatandaşlarından vize talep ediyor. Vize başvurunuzu en az 6 ay süreli pasaportunuzla http://evisa.go.ke üzerinden yapabilirsiniz. Genellikle 48 saat içinde elektronik vizeniz elinize ulaşıyor. Başvuru sırasında dönüş biletinizin ibrazı mutlaka gerekiyor. Vize ücreti ‘se 51$. 16 yaşın altındaki çocuklar vizeden muaftır. Kenya vizesi aynı zamanda Uganda ve Ruanda için de geçerli olacaktır. Doğu Afrika vizesi olarak tanımlanan bu vize size, bu ülkelerden birisini seyahat durumunda kolaylık sağlayacak ve tekrardan vize almanız gerekmeyecektir.

Kenya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kenya’ya safari için seyahat edecekseniz, yağışların yoğun olmadığı ayları tercih etmeniz daha doğru olur. Özellikle Haziran ayı sonu ile Ekim ayı arasında binlerce turist Masai Mara’ya, büyük göçü görmek için gelirler. Ağırlıklı olarak Afrika öküzü denilen gunuların (wildebeest), Masai Mara ve Serengeti arasındaki nehir geçişlerini izlemek adeta belgesel sahnelerinin içinde yaşıyormuş hissi verir.

Kenya Gezi rehberi Masai Mara

Bu dönem yüksek sezon olduğu için  özellikle Masai Mara, Amboseli ve Nakuru Milli Parkları çok kalabalık olur. Tüm safari parklarının listesini http://kws.go.ke üzerinden inceleyebilirsiniz. Aynı internet sitesi üzerinden parkların giriş ücretlerini görebilirsiniz.

Aslında vahşi hayatı gözlemlemek için tüm yıl boyunca seyahat edebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hangi ayda neye göre karar vermeniz gerektiğidir.

Kenya turu safari bufalo

• Haziran-Ekim

Çalılıklar daha kısa olur, hayvanlar su birikintilerinin etrafında olurlar. Bu sayede vahşi yaşamı daha rahat gözlemleyebilirsiniz.
Yağmur yağma olasılığı çok düşüktür. Hava açık ve güneşli olur.
Daha az sivri sinek olur.
Büyük göçü görme şansınız daha yüksektir.

• Kasım-Mayıs

Manzara yemyeşil olduğu için izlemeye doyamazsınız.
Düşük sezon olduğu için fiyatlar daha uygun olur.
Hayvanların yavrulama sezonu olduğu için bebekleri görebilirsiniz.
Göçmen kuşlar bu aylarda daha çok gözlemlenebilir.
Mart-Mayıs ayları hariç yağmurlar sadece geçiş şeklinde olur.

Kenya gezi rehberi fil

Kenya’ya Gitmek Güvenli Mi?

Kenya’da güvenlik sorunu dünyanın herhangi bir yerinde karşılaşacaklarınızdan farklı olmayacaktır. Ülkede herkes turistlere çok alışık ve güler yüzlüdür. Sokakta ya da kalabalık yerlerde gezerken kapkaç tarzı olaylar ara sıra yaşanabilir. Dikkatli olur ve geceleri de tek başınıza olmazsanız daha güvende olursunuz.

KENYA’YA GİDECEKLERE 5 ÖNEMLİ İPUCU

1. Elektrik fişleri ve prizler G tipi yani 3 girişlidir. Valizinize mutlaka evrensel bir adaptör koymanızı tavsiye ederim.

2. Başkent Nairobi deniz seviyesinden 1800 metre yüksekliktedir. Bu yüzden sıtma yoktur. Ancak Masai Mara’ya safariye ya da Mombasa’ya deniz tatiline gidecek olursanız, sivri sineklerden korunmak için mutlaka cibinlikle uyumanızı öneririm. Arzu ederseniz de seyahat öncesi doktorunuza danışarak sıtmadan koruyucu ilaç kullanmaya başlayabilirsiniz. Böylece sıtmaya yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.

3. Başkent Nairobi’den safariye gitmek için iki alternatif bulunuyor. Ya Nairobi’den kara yoluyla 6 saat yol gideceksiniz ya da minik pırpır uçaklar ile 45 dakikada Masai Mara’ya ulaşacaksınız. Masai Mara’ya giden küçük uçaklarda normale göre daha az kilo taşıma hakkınız oluyor. Bu yüzden yanınıza ek minik bir valiz alırsanız sadece safariye özel bir çanta yapabilirsiniz. Ayrıca Masai Mara’da unutmuş olabileceğiniz herhangi bir şeyi bulma imkanınız olmayacağından iki kere eşya kontrolü yapmanız gerekebilir.

kenya turu safari

4. Safariye giderken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, valizinize ne tip kıyafetler koyacağınızdır. Bir sürü kaynakta size toprak rengi, yeşil tonları gibi tavsiyeler okuyabilirsiniz. Asıl önemli olan sabah erken saatlerde ve akşamları serin olacağı için mutlaka yanınıza hangi mevsimde giderseniz gidin sizi sıcak tutacak bir şeyler almanızdır. İnce giysileri kat kat giyerek sabah ayazını karşılayabilir, gün içinde de sıcak geldikçe katları çıkararak rahatlayabilirsiniz.

5. Bazı Afrika ülkelerinde yerel halkın fotoğrfalarının çekilmesi durumunda para talep ettiklerini görebilir ya da turistlerin para teklif ederek fotoğraf çekmeye çalıştıklarına şahit olabilirsiniz. fakat Kenya’da bu durum hakaret olarak algılanır. Yerel halktan birilerinin fotoğrafını çekmek isterseniz siz önce izin isteyin ve asla para teklif etmeyin.

Kenya’ya gitmek isteyenlere ilham olsun diye yazdığım gezilecek yerleri buraya tıklayarak okuyabilir, programınızı oluşturmak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

 

yorum ekle