EUR
Reunion Adası

Reunion Adası

 

 

Reunion adası, dünyadaki en aktif volkanlardan Piton de la Fournaise’e ev sahipliği yapan Hint Okyanusu’nun ortasında Mauritius ve Madagaskar’ın arasında kalan minik bir adadır. Resmi olarak Fransa Hükümetine bağlıdır. Ağırlıklı olarak Fransızlar tarafından ziyaret edilen ada Türkler tarafından keşfedilmeyi bekliyor.

REUNİON ADASI

Reunion adasını  Mauritius’a taşınana kadar hiç duymamıştık. Haritada yerini bulmakta çoğumuzun zorlanabileceği  bu mini minnacık ada büyükçe bir Fransız dağ kasabası ruhunu yansıtıyor. Hint Okyanusu adalarından birisine gelecek olursanız planınıza Reunion adasını mutlaka dahil etmenizi tavsiye ederim.

Adaya nasıl ve ne zaman gidileceğine dair ve daha bir çok önemli ipucuna buradaki yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

REUNİON ADASINA GİTMENİZ İÇİN 10 SEBEP

1.Reunion adası, 2-3 milyon yıl önce okyanus tabanından çıkan bir volkandan doğmuş. Bugün hala aktif bir volkana sahip tek Mascarene adası olma özelliğini koruyor. Ada aslında iki volkandan oluşuyor: 20.000 yıldan fazladır hareketsiz olan Piton des Neiges ve 1998-2018 yılları arasında en az 60 kez patlayan dünyanın en aktif yanardağlarından biri olan Piton de la Fournaise. Adanın en çok ziyaret edilme sebeplerinden birisi işte bu hala aktif olan yanardağdır. Yanardağın aktivite durumunu dakika dakikason aktif durumunu takip edebileceğiniz https://fournaise.info/ sayfasından seyahat öncesi en güncel bilgileri okuyabilirsiniz.

Reunion adası volkan

2. Belki siz yanardağa tırmanmak isterken seyahat arkadaşınız plajda keyif yapmak isteyebilir. İşte Reunion adası her ikisini de sağlayan dünya yüzeyindeki ender destinasyonlardan birisidir. Adada 30 km’lik siyah ve beyaz kumlardan oluşan bir sahil şeridi ise en çok görülmesi gereken yerlerden biri.

3. Reunion adasında tatmanız gereken uzun bir yerel yemekler listesi yapabilirim. Zira ada mutfağı Hint, Çin, Afrika ve Avrupa esintili yemeklerin ağız sulandıran bir karışımı gibidir. Bu yemeklerin birlikte hazırlandıkları malzemeleri keşfetmek için adanın pazarlarından birine gidebilirsiniz. Üstelik bu pazarlar tıpkı Türkiye’deki semt pazarları gibi her gün bir bölgede kuruluyor.

4. Ada Fransa’ya bağlı olduğu için Fransa’nın en yüksek şelalesi Reunion adasında bulunan 725 m. yükseklikten düşen Trou de Fer olarak gösteriliyor. Bundan başka Bras Magasin (647 m), Saint-André  ve  Blanche şelaleleri (640 metre) de en yüksek diğer ada şelalelerinden bazılarıdır.

Reunion adası

5. Ada iklimi neredeyse yıl boyunca idealdir diyebiliriz. Sadece siklon yani tayfun mevsiminde, Aralık-Mart ayları arasında yağmur geçişleri daha yoğun olabilir. Adada her daim her güneşin tadını çıkarabileceğiniz bir yer bulabilir veya çok sıcak derseniz daha serin havalar için yaylalara gidebilirsiniz.

6. Adada dağ bisikleti, kanyon geçişi veya binicilik yapabilir ve volkanik lagünün üzerinde huzurlu bir şekilde yamaç paraşütünü deneyebilirsiniz. Güzel iklimi sayesinde neredeyse tüm yıl boyunca açık hava etkinliklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

7. Ada 1.000 km’den fazla düzgün şekilde tabelalarla işaretlenmiş yürüyüş ve tırmanış rotalarına sahiptir. Yürüyüşler sizi Piton des Neiges’in zirvesine, Mafate’nin uzak ve sakin çevresine, Grand Bénare’ye veya Roche Ecrite’ye götürecektir. Örneğin Grand Etang gölü çevresinde, Voile de la Mariée şelalesinde veya Cap Jaune’nin arazisinde daha kısa yürüyüşler de yapabilirsiniz.

8. Reunion Adası, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından dünyada doğal çeşitlilik açısından 34. sırada tanımlanmıştır. İster karada, ister su altında, ister havada olsun, çok çeşitli yaban hayatı keşfedebilirsiniz. Beyaz kuyruklu tropik kuşlar, panter bukalemunları ve daha bir çok adaya özgü hayvanı kolaylıkla görebilirsiniz.

Reunion Adası

9. Güney yarımküredeki kış sezonu yani Türkiye’de yaz ayları olan Haziran-Eylül arası dönemde adanın dışındaki sularda doğum yapmak için Antartika’dan gelen kambur balinaları görebilirsiniz.

10. Art arda gelen göç dalgalarıyla şekillenen Reunion adasının tarihi, Avrupa, Afrika, Madagaskar, Hindistan ve hatta Çin’den kadın ve erkekleri adaya getirmiştir. Farklı etnik kökenlerin birbirine karıştığı aileleri görmek rengarenk kültür cümbüşünü tecrübe etmek için, yıl boyunca gerçekleşen festival zamanları adaya her yıl binlerce turist gelmektedir. Bu unutulmaz tecrübe seyahatinizi şüphesiz renklendirecektir.

1

yorum ekle