EUR
  >  Blog   >  Etiyopya Gezi Rehberi En Önemli 5 ipucu
Etiyopya gezi

Etiyopya kendine has bir kültür zenginliğine sahiptir. Ülkenin kültürel, tarihsel, coğrafi vb. zenginlikleri hakkında Etiyopya gezinizde size rehberlik edecek bu yazıda seyahatiniz öncesi hazırlıklarına yardımcı olacak çok önemli bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Etiyopya, Afrika kıtasının en eski bağımsız ülkesi ve nüfus sayısı açısından da ikinci kalabalık ülkesidir. Mussoli zamanında İtalyanlar tarafından işgal edilmiş olmasına rağmen hiçbir zaman sömürge altına alınamamıştır. Halkı oldukça milliyetçi bir yapıya sahiptir. Etiyopya Ortodoks kilisesi, Hıristiyanlığın en eski mezheplerinden birisidir. Etiyopya seyahat rotanızda özellikle ülkenin kuzeyindeki bazı bölgelerde bunun izlerine sıkça rastlayacaksınız.

Bu yazımın içerisinde  genel bilgilerin yanı sıra “Etiyopya gezisine nasıl gidilir?”, “Etiyopya gezisine vize gerekiyor mu?”, “Etiyopya gezisi güvenli mi?” vb. sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Etiyopya Gezi

Etiyopya Gezi Rehberi Genel Bilgiler

Etiyopya gezisinin başlangıç noktası, başkent Addis Ababa’dır. ‘Yeni Çiçek’ anlamına gelen Addis Ababa, anlamına yakışır bir şekilde ülkenin tam orta yerinde yer almaktadır.

Etiyopya’nın nüfusu 2021 yılı son verilerine göre yaklaşık 118 milyondur. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da 5 milyon insan yaşamaktadır.

Etiyopya’da resmi dil Amharca’dır. Ülke nüfusu etnik çeşitlilik açısından çok zengindir. Bunun en önemli sebebi, Etiyopya’da dört farklı gruba ayrılan 100 dilin konuşuluyor olmasıdır.

Etiyopya’da dini inanış ağırlıklı olarak Hristiyanlıktır. Etiyopya Ortodoks Kilisesi dünyada kurulmuş olan en eski kilise organizasyonlarından birisidir. Kilise, 1974 yılında krallığın çöküşüne kadar Etiyopya’da hem politik hem de kültürel açıdan çok baskın olmuştur. Ülkede nüfusun 1/3’i müslümandır.

Etiyopya geziEtiyopya Gezisine Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’ya Türk Hava Yolları’nın düzenli uçuşu bulunmaktadır. Yaklaşık 6 saatlik süren direk uçuş sonunda Etiyopya gezisine başlayabilirsiniz.

Etiyopya Gezisine Vize Gerekiyor Mu?

Etiyopya Türk vatandaşlarından vize istemektedir. Vize başvurunuzu Etiyopya hükümetinin resmi sitesinden yapabilirsiniz. Tek girişlik olarak verilen Etiyopya vizesi, geliş tarihi itibari ile 90 güne kadar geçerlidir. Normal şartlar altında vize başvurunuzu Etiyopya gezisinden 3 gün önce yapmanız gerekmektedir. 30 günlük vize ücreti 52$, 90 günlük Etiyopya vize ise 72$’dır.

Etiyopya Gezisine Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Etiyopya gezisine yıl boyunca gidilebilecek olsa da, burada size bazı önemli detaylardan bahsetmek istiyorum.

Etiyopya’da üç mevsim vardır.

• Eylül’den Şubat ayına kadar olan aralık uzun kuraklıkların yaşandığı ve bega denilen mevsimdir.

• Mart ve Nisan aylarında kısa yağmurların olur. Bu mevsime belg denilmektedir.

• Mayıs ayı sıcak ve yağmur yağmaz.

• Uzun yağmurların olduğu Haziran-Temmuz ve Ağustos ayları dönemine kremt denilmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse Etiyopya gezisine gitmek için ideal sayılabilecek zamanlar, Eylül-Haziran ayları aralığındaki dönemlerdir.

Etiyopya’da çok büyük dini festivaller gerçekleşmektedir. Bu dönemlere seyahat planı yaparsanız tüm planlarınızı aylar öncesinden yapmanız gerekecektir. Etiyopya halkının akın ettiği bu festivallere dünyanın birçok yerinden turist katılmaktadır.

Etiyopya gezinizi bu festival zamanlarına göre ayarlamak isterseniz;

– Genna festivali, Etiyopya’nın en büyük festivalidir. 40 gün boyunca tutulan orucun sonunda ailelerin bir araya gelerek kutladığı festival, Etiyopya’nın Christmas’ıdır. 7 Ocak’da kutlanan festivalin en coşkulu haline Lalibela’da şahit olabilirsiniz.

Timkat festivali, Etiyopya’nın ikinci büyük festivalidir. 19 Ocak’ta kutlanan festivalin en büyük etkinlikleri Gondar’da gerçekleşmektedir.

Meskel festivali her sene 27 Eylül’de gerçekleşir ve Etiyopya’nın en renkli festivalidir.

Etiyopya gezi

Etiyopya Gezi Rehberi»Etiyopya Gezisi En Önemli 5 İpucu

  1. Etiyopya gezinizi iyi planlamalısınız. Ülke çok büyük olduğu için tamamını doya doya gezmeniz çok uzun zaman alır. Örneğin 1 haftanız var ise, ülkenin kuzeyini ya da güneyini mi gezeceksiniz karar vermelisiniz. 1 haftada Etiyopya’nın hem kuzeyindeki kutsal bölgeleri hem de güneydeki Omo Vadisi kabilelerini ziyaret etmeniz pek mümkün olmayacaktır. Etiyopya’da gezilecek yerler yazımı buradan okuyabilirsiniz. Bu konuda benimle iletişime geçebilir, danışmanlık hizmetimden faydalanabilirsiniz.
  2. Etiyopya’da gezerken mutlaka şoförlü bir araca ve rehbere ihtiyacınız olacak. Bunun yanı sıra gittiğiniz her yerde, kendi rehberinize ilaveten bölgenin yerel rehberini de almanız şart koşuluyor. Önce bunun ilave maliyet çıkarmak için olduğunu düşünebilirsiniz. Bu sadece ülkede daha fazla insana istihdam sağlamak için yaratılmış bir iş koludur.
  3. Etiyopya’da, konaklama konusunda seçici iseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Eskiden otellerin tamamı devlete aitmiş. Bu yüzden de otellere pek yatırım yapılmamış. Başkent Addis Ababa’da alternatifler var. Ancak ziyaret edeceğiniz diğer bölgelerde en iyi konaklamayı seçseniz bile lütfen beklentilerinizi düşük tutun. Böylece hayal kırıklığına uğramazsınız.Etiyopya gezi rehberi
  4. Etiyopya oldukça dindar ve geleneklerine çok bağlı bir ülkedir. Etiyopya geziniz sırasında eğer kuzeydeki kutsal bölgelere ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, özellikle ibadethanelere girerken mutlaka vücudunuzun açıkta kalan yerlerini kapatmanız isteniyor. Valizinize buna göre kıyafetler koymayı unutmayın.
  5. Etiyopya’nın bazı bölgelerinde hala sıtma hastalığı vardır. Bu yüzden seyahatiniz öncesi doktorunuza danışıp sıtma önleyici tabletlerden kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu ilaçlar sizi %100 korumaz. Bu yüzden konakladığınız yerlerde cibinlik olmasına, akşam hava kararmaya başlayınca da vücudunuzun açıkta kalan kısımlarına sinekleri önleyici sprey sıkmayı ihmal etmeyin. Unutmayın sıtmanın aşısı yok ama tedavisi mümkün. Tek yapmanız gereken, seyahat dönüşü ateşlenir ve halsiz hissederseniz hemen bir doktora başvurup test yaptırmanızdır.

Etiyopya Gezisinde Hangi Para Birimi Geçerli?

Etiyopya’nın para birimi Birr’dır.1$ yaklaşık 45 Birr ediyor. Kredi kartı kullanımı başkent Addis Ababa harici yerlerde bazen sıkıntılı olabiliyor. Otellerde sıkıntı yaşamazsınız ancak alışveriş ve günlük ihtiyaçlarınız için nakit bulundurmanızı tavsiye ederim.

Etiyopya Gezisi  Güvenli Mi?

Afrika’ya seyahat edeceklerin akıllarındaki en önemli sorulardan birisi güvenlik ile ilgilidir. Son dönemlerde Etiyopya’daki politik dengesizlikler sebebiyle genel bir sorun vardır. Ancak bunlar seyahat eden turistlerin endişe etmesini gerektirecek boyutlarda değildir.

Vardığımız andan itibaren etkisi altına girdiğim bu ülkeden yine yeniden Afrika’nın zenginliği karşısında büyülenmiş halde geri dönmüştüm. Etiyopya ailecek Afrika kıtasında yaptığımız en etkileyici ve iz bırakan seyahatlerden birisi olmuştur. Umarım bu etkileyici ülkeyi benim yardımım ile keşfetmek için yollarımız kesişir.

 

 

 

 

 

 

 

yorum ekle