>  Blog   >  Seyşeller Gezilecek En Güzel 8 Ada
Seyşeller Turu

SEYŞELLER ADA TURU

Seyşeller’de irili ufaklı bir çok ada bulunuyor. Genel olarak yaygın olarak bilinenleri Mahe, La Digue ve Praslin adalarıdır. Bunların turistler tarafından en çok ziyaret edilenler olması, yazılı olarak özellikle Türkçe kaynakların diğer adalar ile ilgili daha kısıtlı olmasına yol açıyor. Sizlere daha az bilinen adaların bazılarını anlattım.

Bir gün yolunuz düşerse planınıza bu adaları dahil etmeyi ihmal etmeyin derim.

Daha önce yazdığım ve Seyşeller ada turu ile ilgili önemli ipuçlarının yer aldığı yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Seyşeller Turu

Seyşeller» Mahe

Seyşeller’e gelen turistlerin büyük çoğunluğu ana ada Mahe’yi gezmeden tatillerini geçirecekleri diğer adalara doğru yola çıkıyorlar. Ancak bu yapılan yaygın bir hatadır. Mahe, Seyşeller’in en büyük adası olmasının yanı sıra toplam nüfusunun %90’ına ev sahipliği yapmaktadır.

Başkent Victoria’nın Mahe’de oluşu trafiğin ve insanların yoğun olmasının başlıca sebeplerinden birisidir. Ancak hemen hemen herkesin birbirini tanıdığı, lokal bir dükkanın önünde yerel halkın domino oynayarak sosyalleştiği sıcacık bir ortam sizi karşılayacaktır.

Mahe’de şehrin ötesinde, modern hayatın karmaşasını geride bırakabileceğiniz, sizi plajlara ve dağlara kavuşturacak oldukça fazla kaçış yolu bulabilirsiniz.

Mahe’den diğer adalara geçiş, minik pırpır uçaklarla ve deniz yoluyla yapılmaktadır. Deniz yoluyla feribotlarla gitmek isterseniz http://www.seyferry.com adresinden tarifeli seferlere bakabilirsiniz. Praslin ve La Digue gibi popüler adalara geçmeden önce mutlaka Mahe’de en az 2-3 gün geçirmenizi tavsiye ederim.

Seyşeller TuruSeyşeller» Fregate Adası

Ülkenin gizemli ve çok bilinmeyen adası Frégate’de, konaklayabilmenizin tek yolu Frégate adası özel otelidir. 1998 yılında açılan otelde Bill Gates, Pierce Brosnan, Brad Pitt ve Angelina Jolie gibi ünlüler konaklamışlar. Bali ve Tayland mimarisinden esinlenilerek yapılmış olan otelin çevresi, adaya özgü ağaçlar, kahve tarlaları, banyan ağaçları vb. gibi farklı bitki örtüsüyle kaplıdır.

Diğer adalardan farklı olarak Frégate, saksağan robin kuşunu görebileceğiniz yerdir. Adada en iyi şnorkel yapabileceğiniz yer güneydoğu tarafındaki Anse Victorin’dir. Anse Victorin dünyadaki en güzel plajlardan birisi olarak bilinmektedir.

 

Seyşeller turu

Seyşeller» Silhouette Adası 

Silhouette, Seyşeller’in en büyük 5.’inci adasıdır. Topografyası ve az gelişmişliğinin avantajı olarak Silhouette adası Hint Okyanusu adalarının içinde  en zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olanlarından  birisidir. Adalar topluluğunun en yüksek ikinci zirvesi Mont Dauban burada yer almaktadır. En az bilinen adalardan birisi olmasına rağmen Silhouette adasının, doğu kıyısındaki plajlar, yüzmek ve şnorkel yapmak için idealdir. 1987 yılında çevresindeki sular Milli Park ilan edilmiştir.

Seyşeller» North Adası 

2011 yılında Prens Williams ve Kate Middleton’ın balayı rotası olan North adası, Silhouette adasının 7 km doğusunda yer almaktadır. Göreceli olarak daha küçük ve daha az ormanlıktır. Adaya özgü ağaçların çoğu kesilmiş, fakat özel bir program başlatılarak yeniden dikilmiş. İlaveten deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanları koruma altına alınmış. Seyşeller’e özgü ve dünyada çok az bulunan beyaz gözlü kuşu koruma altına alınmış. Bazı posta pullarının üzerinde beyaz gözlü bu kuşu görebilirsiniz. Dört bir yanında birbirinden güzel plajların olduğu adaya Mahe’den özel helikopter turları düzenleniyor.

Seyşeller» Bird Adası

Milyonlarca deniz kuşunun adaya yumurtlamak için gelişiyle adaya İngilizler buraya ‘ Kuş Adası’ ismini  vermişler. Bird adası sularında bir zamanlar deniz ineklerinin olması sebebiyle aynı zamanda inek adası olarak da biliniyor. Deniz inekleri çok iyi bir yağ kaynağı olarak bilindiğinden maalesef zamanla nesli tükenmiş. Mahe’den adaya günde tek uçuş gerçekleştiriliyor,  dolayısıyla en az 2 gece konaklamak mantıklı olacaktır. Bu adayı ziyaret edenlerin  %35’i Bird adasının bağımlısı olup her sene tekrar ziyarete geliyorlar.

Seyşeller turu kuşlar

Seyşeller» Denis Adası

Bird adasının kardeşi olan Denis Adası da Mahe’nin kuzeyinde bulunuyor. Denis Adası’nda Seyşeller’de  konaklayabileceğiniz en lüks konaklama tesislerinden biri bulunuyor. Burada birkaç saat bile geçirdikten sonra dış dünya önemini tamamen yitiriyor. İlk gezginler adaya gelip ülkeleri için buraya sahip çıkmak istediklerinde tapu niyetine ya bir taş bırakır ya da ufak bir taşı şişe içine koyup gömerlermiş. Denis adasının belki de bir yerinde hala böyle bir şişe gömülüdür ne dersiniz?

Seyşeller» La Digue Adası

La Digue Seyşeller’in dördüncü büyük adasıdır. Turizmin başladığı dönemde  La Digue, zamanın unutulduğu hayatın tek toplu taşıma aracı olan öküz arabalarından daha yavaş ilerlediği ada olarak biliniyormuş. Bugün ise öküz arabaları ihtiyaçtan çok turistik amaca hizmet ediyor. Uçak pisti olmayan, nüfusun az olduğu adaya, Praslin adasından deniz yoluyla ulaşım bulunuyor. Günlük ziyaretçilerin akınına uğrayan ada grubun en güzel adalarından birisi ve kesinlikle en az 2 gece konaklamayı hak ediyor. Motorlu araç bulunmayan bu adada gezmenin en kolay yolu, vardığınız limandan bir bisiklet kiralamak.

Seyşeller turu Praslin

 

Seyşeller» Praslin Adası

Praslin Seyşeller’in ikinci büyük adasıdır. Mahe’nin 45 km kuzeydoğusunda bulunan Praslin, daha az dağlık ve nüfus açısından daha az kalabalıktır. Adanın turkuaz suları ve bembeyaz kumsalları birçok seyahat yazarı tarafından dünyanın en iyileri arasına girmiştir. Burada hayatın akışı Mahe’ye göre daha yavaştır. Küçük kasabalar ve trafik yoktur. Praslin’e Mahe’den sadece 15 dakikada uçak ile ya da deniz yoluyla rahatça ulaşabilirsiniz.

Seyşeller Turu

 

 

Yorum ekle