EUR
Madagaskar

Madagaskar

 

Madagaskar, Afrika kıtasının doğu kıyılarının açıklarında Hint Okyanusu’nda bulunan bir ada ülkesidir. Dünyanın en büyük 4.adası olan ülkeyi bu kadar özel kılan en önemli özelliklerinden birisi, yer yüzünde doğal ortamlarında göremeyeceğiniz bitki ve hayvan çeşitliliğinin burada yaşıyor olmasıdır.

Toplam nüfusu yaklaşık 28 milyon olan Madagaskar, çeşitli iklimi ve verimli toprakları sayesinde köklü bir tarım endüstrisine sahiptir. Mısır, manyok ve pirinç gibi temel ürünlerin düzenli bir üreticisi olmasının yanı sıra, aynı zamanda dünyanın en iyi yüksek kaliteli kakao fasulyesi ve vanilya ihracatçılarından birisidir.

Tarım Madagaskar ekonomisinin büyük kısmını oluştururken, günümüzde Tsingy de Bemaraha, Sainte Marie Adası, Andringitra Milli Parkı, Les Trois Baies ve daha fazlası gibi gizli tatil yerleri ile turizmde yükselen bir yıldız olarak kabul edilir.

MADAGASKAR GEZİ REHBERİ

Madagaskar her ne kadar tarım endüstrisi ve aynı zamanda aynı adı taşıyan animasyon film ile ün salmış olsa da, her yıl daha fazla turist ülkenin gizli cennet bölgelerini ziyaret ediyorlar. Ada ülkesinin gelişmekte olan turizm endüstrisini eşsiz kılan ise herkes için bir seçenek sunuyor olması.

Aklınızda rüya gibi plajlar, zengin deniz altı güzelliklerini keşfetmek için dalış, rüzgar sörfü, şnorkel veya uçurtma sörfü yapmak varsa Madagaskar adası tam size göre demektir. Tsarabanjina, Sakalava koyu, Antongil koyu, Antsanitia plajı bu aktiviteleri yapabileceğiniz yerlerden sadece bazılarıdır.

Trekking yapmayı seviyorsanız tam yerindesiniz. Dünya üzerinde başka  hiçbir yerde bulamayacağınız çarpıcı manzaralar, bitkiler ve hayvanları yakından görerek doğaya karışabilirsiniz.

Andringitra , Ankarafantsika, Kirindy Mitea, Ranomafana Milli Parklarında ve adadaki  diğer parklarda keşfe çıkıp başta lemurlar olmak üzere adaya özgü canlılarla burun buruna gelebilirsiniz.

Kraliyet Sarayı başta olmak üzere birçok ilginç tarihi yapı, müze, sanat galerisi ve dönem mimarisi örneklerini ziyaret edebilirsiniz.

Bir sonraki tatilinizi nerede geçireceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, unutulmaz bir tecrübe yaşamak için Madagaskar kesinlikle sırada olmayı hak ediyor.

Madagaskar turuMADAGASKAR’A GİTMEK İÇİN 7 SEBEP

Hint Okyanusu’nun en büyük adası olan Madagaskar, eşsiz yabani hayvanları ve ekolojik çeşitliliği ile ünlüdür. Nefes kesen doğa manzarası, beyaz kumlu plajları, muhteşem yağmur ormanları ve lezzetli yerel yemekleriyle , size hayatta bir kez yaşanacak unutulmaz bir deneyim sunmaktadır. Neden Madagaskar’a gitmelisiniz sorusunun cevapları ise şöyle:

1.Dünya üzerinde doğal ortamlarında lemurları sadece Madagaskar turunuzda görebilirsiniz. Lemurların çok ilginç bir evrimleşme hikayesi vardır. Bundan 160 milyon yıl önce Madagaskar, ana kıta Afrika’ya bağlıymış. Kıtadan ayrılınca doğal olarak evrimleşen her canlı sadece burada var olmaya devam etmiş. Ülkede 100’den fazla lemur çeşidi bulunuyor. Milli parkları gezerken fotoğraflarını çekebilirsiniz. Doğal rezervlerin içindeki bazı otellerde lemurlar insanlara o kadar alışmışlar ki hiç korkmadan yanınıza geliyorlar. Sevimlilikleri karşınızda onlara hayran kalacaksınız.

Madagaskar turu

2. Madagaskar kambur balinaların göç yolu üzerindedir. Yılda iki kere kambur balinalar göç yolları üzerinde olan adadan geçerler. Temmuz ve Eylül ayları arasında Sainte-Marie adasına, dişi balinalar sıcak denizde yavrulamak için gelirler. Ekim ayından Aralık ayına kadar yavru balinalar ve annelerinin kuzeybatıdaki Nosy Be açıklarında güneşlendiklerine şahit olabilirsiniz.

3. Ruhunuzu evden uzakta sakin ve huzurlu bir plajda dinlendirmek için Madagaskar gezisi en muhteşem alternatiflerden birisidir. En güzel gün batımlarını turkuaz denize bakarak adanın güney batısında izleyebilirsiniz. Aynı zamanda adanın kuzeyinde ve Nosy Be adasında bu büyülü anlara şahit olabilirsiniz. Balayı çiftlerinin özellikle tercih sebebi olan bölgelerde unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz.

4. Dünya üzerinde bulunan 8 çeşit Baobab ağacının 6 tanesi sadece adaya özgüdür. Yerel dilde reniala yani ormanın annesi anlamına gelmektedir. Gövdeleri elverişsiz iklim koşullarına karşın su ile dolu olan baobab ağaçlarına aynı zamanda şişe ağacı da denmektedir. Bazı türleri 9 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğindedir. Heybetli görünümleri ile bazı türlerinin tükenme sorunu ile karşı karşıya kaldığı baobab ağaçlarının yanında ne kadar uzun olsanız da minnacık kaldığınızı görüp hayrete düşeceğinizden emin olabilirsiniz.

Madagaskar turu

5. Madagaskar turunuzda kendinizi Amerika’daki Grand Canyon‘da (Büyük Kanyon) gibi hissedeceğiniz bir yer var. İsalo Milli Parkı, ülkenin güney batısında 800 km²’lik alan kaplıyor. Milyonlarca yıl önce deniz altında olan bu muhteşem park her yıl 30.000’den fazla ziyaretçi ile, ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Parkta 35 sürüngen türü, adaya özgü kurbağalar, aloe veralar ve palmiyeler gibi 500’den fazla bitki türü bulunmaktadır. Yoğun bir ormana sahip olan parkta 27’si adaya özgü olmak üzere 81 kuş türü kaydedilmiştir. Trekking sırasında yorulursanız doğal havuzlarda yüzebilir ve vahşi hayatın tadını çıkarabilirsiniz.

6. Madagaskar’ın en eski milli parklarından bir diğeri ise, Bemahara Mili Parkıdır. Başkent Antananarivo’nun yaklaşık 800 km batısında bulunan Tsingy UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Yerel dilde çıplak ayak ile yürünemeyen anlamına gelen Tsingy, keskin bıçaklarla oyulmuş izlenimi veren yarıklarıyla nefes kesici bir manzarayı gözler önüne sermektedir. Parkın içinde çok geniş iki nehrin yanı sıra, Madagaskar turunuzda göreceğiniz adaya özgü çeşit çeşit hayvanları keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.

 

Madagaskar turu

7. Mayıs-Ekim ayları arasında Madagaskar turu planlarsanız ve sörf yapmayı da seviyorsanız burası tam size göre. Adanın güneyinde ve kuzeyinde başta olmak üzere dalgaların tadını çıkarabilirsiniz. Doğu sahillerinin bir kısmı da engebeli olması sebebiyle sörf yapmak için elverişli kıyı şeridine sahiptir. İster yeni öğreniyor olun, isterseniz tecrübeli olun ada sörf severler için her türlü imkanı önünüze sermeye hazır bekliyor olacaktır.

8. Ada diğer cennet adalardan Mauritius’a uzak olmadığı için uçak biletinizi http://www.turkishairlines.com üzerinden Madagaskar gidiş Mauritius dönüş alarak harika bir tur yapmış olursunuz. Mauritius Madagaskar arasında haftanın belli günlerinde uçuşlar bulunmaktadır. Mauritius turu yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Benden tur programı konusunda danışmanlık isteyebilir, siz tatiliniz için arkanıza yaslanıp gün saymaya başlayabilirsiniz.

Bu tur ister deniz, ister macera, ister su sporları, ister uzun doğa yürüyüşleri, yeni kültür keşifleri için olsun size tahmin ettiğinizden çok daha fazlasını verecektir.

 

1

yorum ekle