>  Blog   >  Etiyopya Gezilecek Yerler En Önemli 7 Yer
Etiyopya Gezilecek Yerler

Etiyopya’da gezilecek yerler, ülkenin çok geniş topraklara yayılmış olması sebebiyle oldukça fazladır. Etiyopya’nın tam ortasında yer alan başkent Addis Ababa’nın dışında, Lalibela, Gondar, Bahir Dar, Aksum ve daha birçok şehirde görülecek sayısız yer vardır.

Afrika kıtasının en kalabalık ve en hareketli ülkelerinden olan Etiyopya, sahra altı Afrika’da sömürge altına girmeyen tek ülke olarak da biliniyor. Etiyopyalılar ülkelerine ve kültürlerine sıkı sıkıya bağlı bir millet olmak ile gurur duyuyorlar.

Etiyopya gezilecek yerler listesinden önce, Etiyopya ile ilgili daha detaylı bilgileri bulacağınız  yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Etiyopya Gezilecek Yerler

Etiyopya’da Gezilecek En Önemli 8 Yer

1. Gondar Kraliyet Sarayı

Etiyopya’nın kraliyet geçmişini anlayabilmek, yüzyıllar boyunca krallara, prens ve prenseslere ev sahipliği yapmış sarayları görebilmek için Etiyopya gezilecek yerler listenize Gondar’ı mutlaka eklemelisiniz. “Büyük Şehir” anlamına gelen Gondar, zamanında Etiyopya’nın başkenti ve aynı zamanda kalesiymiş.

Gondar’da 17.yy’dan kalma yüksek taş duvarlarla çevrili Kral Fasilidas, Kral Iyasu ve Kraliçe Mentewab’a ait saraylarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. 17.yy gezginlerinin betimlemelerine göre, Kral Fasilidas’ın kalesinin içi çok lüksmüş. Hatta o kadar lüksmüş ki, o dönemde altın ve değerli taşlarla dekore edilmiş. Bölgede göreceğiniz tarihi yapılar 1979 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesine dahil edilmiş.

Etiyopya Gezilecek Yerler

2. Fasilidas’ın Banyosu

Taştan yapılmış bir havuzun ortasındaki rezidans, ünlü Timkat festivalinin kutlandığı yer olması sebebiyle ayrı bir öneme sahiptir. Hazır Gondar’a gelmişken, Kraliyet Sarayı ve çevresini gezip bir sonraki durağınız Fasilidas’ın banyosu olsun. Yılda bir kere 19 Ocak’daki Timkat Festivali kutlamaları için, havuz yakındaki nehirden gelen suyla dolduruluyor. Festival bitiminde havuzun köşesindeki giderlerden su nehire geri boşaltılıyor. Fasilidas’ın rezidansına giriş yasak ancak bahçesinde gezinip, duvarlarını kaplamış olan efsanevi banyan ağaçlarını izlemenin keyfi paha biçilemez.

Olur da imkanınız olursa size tavsiyem, Etiyopya gezisini mutlaka Timkat Festivali zamanına denk getirmenizdir.

Etiyopya Gezilecek Yerler

3. Debre Berhan Selassie Kilisesi

Gondar’a giderseniz Debre Berhan Selassie Kilisesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kral Fasilidas’ın torunu Ι. Iyasu zamanında inşa edilmiş olan kilisenin adı “Işık Dağındaki Üçlü” anlamına geliyor. Dikdörtgen şeklindeki kilisenin tavanlarda değişik açıdan bakan meleklerin yüzleri resmedilmiş. Duvarlarında İncil’den farklı bölümlerin resimlerinin bulunduğu kilise kesinlikle Gondar’da ziyaret edilmesi gereken tarihi yerlerin arasında yer almaktadır.

Etiyopya Gezilecek Yerler

4. Simien Dağları Milli Parkı

Etiyopya gezilecek yerler listesinin içine sadece kültürel ve tarihi konulu bölgeleri koyarsak haksızlık etmiş oluruz. Etiyopya aynı zamanda milli parkları, ülkeye özgü yaban hayatı ile de görülmeye değer bir Afrika ülkesidir.

Simien Dağları Milli Parkı, Gondar’ın kuzeyinde yer almaktadır. Gondar’a kadar gelmişken burayı es geçmemek gerekir. Etiyopya’nın en yüksek dağı olan Ras Dashan Dağı Simien Dağları Milli Parkının içinde bulunuyor. UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunan parkta, Etiyopya’ya özgü Gelada Babunları sizleri gayet arkadaşça karşılayacaklardır. Birbirlerinin bitlerini özenle ayıklayan Gelada Babunlarının aralarından geçerek 2-3 saat sürecek uzun bir yürüyüşe çıkıp muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Etiyopya Gezilecek Yerler

5. Tana Gölü

Bahir Dar’da bulunan Tana Gölü, Etiyopya’nın en büyük gölü ve Mavi Nil nehrinin doğduğu yerdir. Göl aynı zamanda üzerinde bulunan irili ufaklı adalardaki manastırları ile ünlüdür. Manastırların duvarları, Etiyopya duvar sanatının en güzel örnekleri  ile doludur. Manastırların bazılarını kadınların ziyaret etmesi yasak olduğundan, rehberiniz sizi yönlendirecektir.

Etiyopya Gezilecek Yerler

Tana Gölü’nde gezinirken, papirüs kayıkları ile avlanan balıkçıları ve onların etrafında nöbet tutan pelikanları gözlemleyebilirsiniz. Gölde ilerlerken suyun üzerine çıkıp sizi selamlayacak olan su aygırlarına selam etmeyi unutmayın.

Etiyopya Gezilecek Yerler

6. Nechisar Milli Parkı

Etiyopya’da UNESCO tarafından koruma alınmış parklardan biri olan Nechisar Milli Parkı, Etiyopya gezilecek yerler içinde mutlaka yer alması gereken başka bir doğal güzelliktir. Milli Parkın içinde bulunan Abaya ve Chamo Göllerinde bir gezintiye çıkın. Etiyopya’ya özgü ve nesli tükenmekte olan birçok kuş türüne ev sahipliği yapan parktaki yaban hayat çeşitliliği, dünyanın dört bir yanından kuş severlerin ziyaretine sebep olmaktadır.

Sabah erken saatlerde bir tekne turuna çıkarsanız, bol kuş çesidinin yanısıra, su aygırlarına ve sayıları azımsanmayacak kadar çok olan timsahlara rastlarsınız.

Etiyopya Gezilecek Yerler7. Omo Vadisi

Etiyopya’nın güneyinde Kenya sınırına yakın olan Omo Vadisi, tamamen apayrı bir dünya izlenimi veriyor. İnsan profilinin ülkenin geri kalanından ne kadar farklı olduğunu daha adım atar atmaz anlıyorsunuz.

Omo vadisi kabileleri öncesi zamanınız varsa Arba Minch’de Dorze köyünü ziyaret edebilirsiniz. Yalancı muz ağacının yapraklarını kullanarak yaptıkları evlerinin şekilleri pek ilgi çekiyor. Evler, filin kafa ve burnunu andıracak şekilde inşa edilmişler. Burada oturup Dorzeli kadınların yalancı muz yapraklarından yaptıkları “Kotcho” adı verilen yerel ekmek yapımını izleyebilirsiniz.

Etiyopya Gezilecek Yerler

İkinci kabile ziyaretinizi, Arba Minch ve Turmi arasında kalan Konso’da yapabilirsiniz. 2011 yılında ilginç yaşam tarzları nedeniyle bazı Konso köyleri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiş. Doğum kontrolü için uyguladıkları yöntemden tutun bir erkeğin evliliğe hazır olduğunu ispat etme şekli oldukça ilginizi çekecektir. Rehberinizi dinlerken kulaklarınızı dört açın.

Gününe denk gelirseniz civardaki farklı kabilelerden insanların hem satış yapmaya hem de alışveriş yapmaya geldikleri pazar yerine mutlaka uğrayın.

Ziyaret edeceğiniz en ilginç kabilelerin diğerleri ise; Karo, Hamar, Dasaneç, Arbore ve kadınların dudaklarına yerleştirdikleri plakalar ile nam salmış olan Mursi kabileleridir.

 

Etiyopya gezilecek yerler ile ilgili seyahatiniz öncesi, benim de elimden düşüremediğim size rehberlik edecek sevgili arkadaşım Figen Gündüz’ün bu kitabını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

 

 

 

Yorum ekle