EUR
Etiyopya

Etiyopya

Afrika kıtasının harita üzerinde boynuzu gibi görünen Etiyopya adeta günümüze meydan okuyan farklılıkları ile dikkat çeken nadir Afrika ülkelerinden birisidir.

Her ne kadar kısa bir süre boyunca İtalya tarafından denenmiş olsa da , Afrika’da sahra altında tek  sömürgeleştirilmemiş ülkedir. Etiyopya’nın zamanı geriden takip edişi sadece ülkenin durumu değil takvimi ile de alakalıdır. Ülkede kullanılan Jülyen Takvimi sebebiyle, dünyanın geri kalanından 7 yıl geriden gelmektedir. Yani biz şu anda 2021 yılındayken onlar hala 2014’deler. Üstüne yılı 12 ay değil 13 ay olarak yaşıyorlar. Dünya genelini birçok anlamda geriden takip eden Etiyopya’ya neden mutkala gitmelisinizin cevabı işte bu sayfada yer alıyor.

Etiyopya Gezisi

ETİYOPYA GEZİ REHBERİ

Etiyopya denilince akıllara açlık, fakirlik, hastalık, kuraklık ve daha birçok olumsuz kavramlar gelmektedir. Dışarıdan bakınca Afrika ülkelerinin büyük bir kısmı bu şekilde algılansa da, aslında kültürel, tarihsel ve doğal kaynaklar açısından büyük bir zenginliği gözler önüne sermektedir.

Eski adıyla Habeşistan olarak da bildiğimiz Etiyopya, diğer Afrika ülkelerinden daha dağlık bir yapıya sahiptir. Geziniz sırasında yüksek dağlık alanlardaki milli parklarda uzun yürüyüşler yapabilir, ülkenin kuzey bölümünde Hıristiyanlık tarihindeki en önemli yerlerden birisine sahip olan Lalibela’da hayretler içinde kalabilir, Omo Vadisi kabilelerini ziyaret edebilirsiniz. Ülkede yapılacak görülecek o kadar çok şey var ki,  tamamını gezmek için en az 1 aya ihtiyacınız var. Bu yüzden benim önerim belli bir bölgesine odaklanmanız yönünde olacaktır.

Bu güzel ülkeye seyahat öncesi, Etiyopya gezisi için önemli ipuçları yazımı okuyabilirsiniz.

Etiyopya Gezi RehberiEtiyopya Gezi Rehberi»Etiyopya’ya Gitmek İçin 6 Sebep

1. Dünyanın en eski insan iskeletini görmek için.

1974 yılında ülkenin Afar bölgesinde, arkeologlar kazı yaparken insana ait olduğunu anladıkları bir dirsek parçasına denk gelmişler. Kazmaya devam ettikçe bir sürü başka parça daha bulmuşlar. Kazı yapılan alandaki çökeltilerin 3 milyon yıldan daha eski olduğu biliniyormuş. Böylece dünya yüzeyinde bulunan en eski insan iskeleti burada keşfedilmiş. Aynı gece Beatles’ın “Lucy in the Sky with Diamonds” şarkısını dinleyen bilim insanları, bulunan iskeletin ufak tefek oluşundan kadın olduğuna kanaat getirip ismini Lucy koymuşlar.

Lucy şu anda Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’daki Milli Müzede sizin ziyaretinizi bekliyor. Etiyopya geziniz sırasında kendisini ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

2. Kahveyi anavatanında tatmanın keyfi bir başka güzeldir.

İlk kahve çekirdeğinin bulunduğu ülke olan Etiyopya’da öncelikle başkent Addis Ababa’daki meşhur Tomoca’da bir kahve molası verin. Ülkenin hemen hemen her yerinde kahve törenleri kültürün çok önemli bir parçasını oluşturuyor. Etiyopya geziniz sırasında gideceğiniz her yerde mutlaka bir kahve seremonisine denk geleceksinizdir. Uzun uzun oturarak yavaş yavaş içerek kokusunu içinize çekerek mutlaka ana vatanında kahveyi denemenizi tavsiye ederim.

Etiyopya Gezi Rehberi

 

3. UNESCO Dünya Mirasları Listesindeki bir yere daha hayran kalacaksınız.

Etiyopya geziniz için plan yaparken günleriniz sınırlı ve sadece bir bölgeyi seçmeniz gerekiyorsa orası mutlaka Lalibela olsun. Başkent Addis Ababa’dan Etiyopya Havayollarının 1 saatlik uçuşu ile Lalibela’ya ulaşabilirsiniz. Dünyada hiç görülmemiş bir mimari beceri ile yerin altına tek parça şeklinde oyulmuş kiliseler grubu UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Oldukça dindar olan halkın özellikle festival zamanlarında akınına uğrayan Lalibela’yı kalabalığa kalmamak için sabah erken saatlerde turistlerin akınına uğramadan ziyaret edin. Kiliseleri ziyarete giderken kollarınızı örtecek birşeyler ve uzun bir etek ya da pantalon giymeyi unutmayın.

Etiyopya Gezi 

4. Gelada babunlarını bilir misiniz? İşte onları anavatanında ziyaret etmek için…

Afrika kıtasında doğal ortamlarında Gelada Babunlarını sadece Etiyopya gezi rotanızda görebilirsiniz. Simien Dağları Milli Parkında uzun bir yürüyüşe çıkın. Gelada Babunlarının yanı sıra ülkeye özgü birçok kuş çeşidini de gözlemleyebileceğiniz dağların manzarasına hayran kalacaksınız. Kalabalık sürüler halinde dolaşan babunların birbirlerinin bitlerini nasıl ayıkladıklarına şaşıracak, yavruların alt alta üst üste oynadıklarına şahit olacaksınız.

Etiyopya gezi rotası

 

5. Birbirinden lezzetli Etiyopya yemeklerini yerinde tatmak için.

Bir ülkenin kültürünü anlamak için yemeklerinin tadına mutlaka bakmalısınız. Geziniz boyunca adım attığınız her yerde menülerde mutlaka injera olacaktır. Genellikle paylaşılarak yenilen ve ortasına sebzeli, bakliyatlı isterseniz etli lezzetlerin konulduğu injera, son dönemlerde ülkemizde de yeni yeni tanınan tef unundan yapılıyor. Tadına doyamayacağınız bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

6. Sadece belgesellerden ya da fotoğraflardan gördüğünüz kabileleri yerinde ziyaret etmek için.

Ülkenin kuzeyinden güneyine doğru ilerledikçe aynı coğrafyada insan profilinin bu kadar değişmesi sizi şaşırtabilir. Omo Vadisindeki kabile ziyaretleri her yıl artan bir oranla turistlerin gözdesi olmuş. Bazı kabilelerde daha sıcak karşılanacak, bazılarında mesafeli kabile üyeleri ile uzaktan bakışacaksınız. Özellikle çocuklar peşinizde pervane olurken fotoğraf çekmenin değil onlarla oynamanın peşine düşerseniz unutulmaz anılarla dönebilirsiniz.

Kabilelerdeki özel tören günlerine denk gelirseniz mutlaka rehberinize sorarak bir tanesine katılmayı unutmayın.

Etiyopya Gezi Rehberi

 

7. Dünya üzerindeki en sıcak, en kuru ve deniz seviyesinden en alçak yeri görmek için.

Danakil çöküntüsü, ülkenin kuzey doğusundaki Afar bölgesinde Eritre sınırına yakındır. Bölgede yürürken kendinizi sanki bir başka gezegende gibi hissedebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim Lucy ve daha birçok fosil bu bölgede bulunmuş. Bu yüzden buraya insanlığın beşiği denilmektedir.

Bölgede ayrıca iki aktif yanardağ bulunmaktadır: Erta Ale ve Dallol. Etiyopya gezi rotanızı eğer kuzey bölümüne göre şekillendirecek olursanız Danakil çöküntüsünü görmeden dönmeyin.

Bir gün  hayran olduğum bu güzel ülkeye gitmek isterseniz benimle mutlaka iletişime geçin.

0

yorum ekle