EUR
Kenya

Kenya

Kenya, Afrika’nın doğusunda bulunan safari turizmiyle ün salmış ancak bundan çok daha fazlasını vadeden bir ülkedir.

Afrika’ya taşınacağımızı öğrendiğimde başkentinin adını bile bilmeyecek kadar uzağında olduğum Kenya’nın hayata bakış açımı tümden değiştireceğini tahmin edemezdim. Bu yüzden kalbimdeki yeri her zaman başkadır.

“look and see” yani “bak ve gör” amaçlı şirketlerin, taşınma öncesi ayarladığı 2009 yılındaki ilk ziyaretimizde Kenya’ya bakmış ama görülmesi gerekenleri göremediğimi itiraf etmeliyim. Ne zaman ki yerleşip, gerçekten ülke tarihini, kültürünü, insanların neyi neden yaptıklarını, nasıl yaşadıklarını onlarla bir bağ kurup sadece bedenen değil ama ruhen de orada yaşamaya başlayadım işte ondan sonra Kenya’yı anladım. Bugüne kadar Afrika’da başta Kenya olmak üzere gördüğüm, yaşadığım her bir ülke bende ayrı bir iz bıraktı. Şimdi sizlere ucundan bile olsa bende oluşan duyguları aktarabilir size de benzer hisler yaşatabilirsem ne mutlu bana.

KENYA GEZİ REHBERİ

Afrika deyince safari, safari deyince de akla gelen ülkelerin başında Kenya geliyor. Türkiye’den direkt uçuş olmasının yanı sıra vize işlemlerinin kolaylığı, resmi dilin İngilizce olması, nispeten daha gelişmiş olması, Kenya’yı safari turizminin öncü ülkesi haline getiriyor.

Afrika’ya ilk defa seyahat edeceklere benim de önerim öncelikle Kenya’ya gitmeleri yönünde oluyor.

KENYA GEZİ REHBERİ»KENYA’YA GİTMENİZ İÇİN 10 SEBEP

1. Temmuz-Ekim ayları arasında Masai Mara’da gerçekleşen « Büyük Göçü » izlemeye giderek, belgesellerde gördüğünüz o ortamı tüm canlılığıyla yaşayabilirsiniz.

Safari aracınızın içinde heyecanla beklerken uzaktan bir toz bulutunun yaklaştığını görüp, topraktaki titreşimi aracınızın içinde hissedebilirsiniz. Unutmayın safari sırasında araçtan inmeniz kesinlikle yasak.

Kenya Gezi Rehberi

2. Kenya’nın sulak alanları ve Büyük Yarık Vadisi gölleri, dünyadaki en güzel ve çeşitli su kuşu türlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Afrika balık kartallarının gözünüzün önünde gökyüzünden ani bir dalışla nasıl avlandığına canlı canlı şahit olabilirsiniz. Vadi göllerinde sayısız hipopotam yaşıyor. Suyun altından usulca kafalarını çıkartmalarıyla göz göze gelebilirsiniz.

Kenya gezi rehberi balık kartalı

3. Dünyanın hemen her yerinden arkeologlar ve paleontologlar insanlığın en eski eserlerini keşfetmek için buraya geliyorlar. Sizler de uluslararası tanınmış yerleri ziyaret edebilir ve belki de  insanlık tarihine dair kendi ipucunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. Bazı kalıntıların 3 milyon yıldan daha eski olduğu düşünülüyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Turkana Gölü başlı başına bir ziyaret sebebi.

4. Hint Okyanusuna sahili olması sebebiyle, denize yakın şehirlerinde turkuaz sularda yüzebilir ve beyaz kumsallarında D vitaminini depolayabilirsiniz.

Özellikle Mombasa oldukça popülerdir. En bilinen tatil beldesi Diani’de konaklayıp tekne turlarında, okyanus sularının çekildiği saatlerde suya indirilen mangalda hayatınızda yiyeceğiniz en lezzetli deniz mahsüllerini midenize indirebilirsiniz. Turkuaz sularında yüzerken etrafınızda dans eden yunusları izleyebilir, deniz kaplumbağalarına elinizi uzatsanız tutacakmış gibi yakın olabilirsiniz.

Kenya Gezi Rehberi5. Deniz dalamam derseniz, tabanı tamamen camla kaplı minik teknelerle tura çıkıp, daha önce görmediğiniz renkteki dev deniz yıldızlarını hayranlıkla seyredebilir, rengarenk ve çeşit çeşit balıkları besleyebilirsiniz.

Kenya Gezi Rehberi

6. Zamanına denk gelirseniz yavru deniz kaplumbağalarının yumurtalarından çıkıp sağ salim okyanusa kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun için özel olarak çalışmalar düzenleyen kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile görüşüp sponsor olabilir ve deniz kaplumbağalarının daha fazlasının okyanusa güvenle hayatlarına başlamalarına destek verebilirsiniz.

7. Masai Mara’da Kapadokya’daki gibi balon tecrübesi yaşayabilirsiniz. Böylece gün doğumunda hayvanların avlanma saatlerinde yüzlerce metre yükseklikten kahvaltılarını avlamalarına şahit olabilirsiniz. yalnız oldukça popüler olan bu aktivite için kalacağınız safari kampından önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

Kenya Masai mara balon safari

8. Afrika’da kar mı? Olmaz demeyin! Hele de dağ – tepe tırmanışı seviyorsanız Kenya’nın birinci, Afrika’nın en yüksek ikinci dağı olan Kenya dağının eteklerinde konaklamalısınız. Uyandığınızda sabah karşınızda tepesi karla kaplı dağa bakarak çayınızı yudumlayabilir, kahvaltı sonrası kısa bir tura çıkabilirsiniz. Aynı zamanda milli bir park olan yerde yeterli tecrübe ve antremanınız var ise rehberler eşliğinde zirveye kadar çıkıp orada kamp yapabilirsiniz. Ülkede bulunan sayısız milli parkların listesini ve giriş ücretlerini http://kws.go.ke üzerinden inceleyebilirsiniz.

9. Afrika’da bazı ülkelerde güvenlik sorunu zaman zaman yaşanabiliyor ama Kenya onlardan birisi değil. Bana bu soruyu soranlara hep aynı cevabı veriyorum, bence İstanbul’dan kesinlikle daha tehlikeli değil.

10. Her türlü zevke hitap eden bir mutfak kültürü var. Ne yiyeceğim sıkıntısı çekmezsiniz. Safari kamplarının mutfaklarında yiyebileceğiniz en lezzetli yerel ve dünya mutfağı yemeklerinin tadına doyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Gidecek olursanız size rehberlik edebilecek gezilecek yerlerle ilgili hazırladığım yazımı okumadan ve bana danışmadan yola çıkmayın.

0

yorum ekle