EUR
  >  Blog   >  Madagaskar Gezilecek Yerler Önemli 7 Yer
Madagaskar gezilecek yerler

Madagaskar gezilecek yerlerini, ülkeyi doğu sahili, kuzeyde Tsaratanana Massif, adanın ortasındaki yaylalar, batı sahilleri ve son olarak güney batı olmak üzere beş coğrafi bölgeye ayırarak değerlendirmek daha doğru olacaktır. Madagaskar turu planı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta zamanınızın ne kadarını nerede kullanacağınızdır. Madagaskar gezilecek yerler listesi o kadar uzun ki, planlamasını yapmak hem uzun araştırmalar hem de zaman gerektiriyor. Bu konuda yardımcı olabileceğini düşündüğüm göreceli kısa bir liste sizleri bekliyor. Gelin birlikte benim de favori ada ülkelerimden birisi olan Madagaskar’da kısa bir tura çıkalım.

Madagaskar gezilecek yerler

MADAGASKAR GEZİLECEK YERLER»MİLLİ PARKLAR

Madagaskar’da sayıları yaklaşık olarak 50’yi bulan milli parklar, korunma altındaki bölgeler ve hatta UNESCO tarafından özel olarak korumaya alınmış yerler bulunmaktadır. Ülkenin farklı yerlerine dağılmış olan bu parkların bazıları ormanlık, bazıları deniz parklar ve bazıları da jeolojik olaylar sonucunda oluşmuş tamamen doğal parklardır.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Andasibe Mantadia Milli Parkı

Madagaskar turunuz için çok fazla zamanınız yok ve başkentten çok uzaklaşmak istemiyorsanız bu milli park, ulaşımı en kolay olanlardan bir tanesidir. Andasibe-Mantadia milli parkı, başkent Antanarivo’ya sadece 3 saat uzaklıktadır. Ana orman iki farklı koruma alanından oluşmaktadır; ilki Analamazoatra Özel Koruma Alanı ikincisi de Mantadia Milli Parkı.

Bu parkın en önemli özelliklerinden birisi, dünyanın en büyük lemur cinsi olan İndri İndri’lerin yoğun olarak yaşadığı bir yer olmasıdır.

Madagaskar gezilecek yerler

Parkta gezinirken İndri İndri’leri yüksek ağaçların tepelerinde aramanız gerekecek. Siz kafanızı kaldırmasanız da, özellikle sabah saatlerinde duyacağınız yüksek desibelli seslere doğru usulca ilerlerseniz mutlaka onları görürsünüz. Parkta lemurların yanı sıra Madagaskar’a özgü kuş, bukalemun ve daha başka çeşitlilikte hayvanlar ile tanışacağınızdan emin olabilirsiniz.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Antsirabe

Genellikle milli parkların ve doğal zenginliğin öne çıktığı bir ülkede, kültürel zenginliği gözden kaçırmamak gerekir. Antsirabe, Madagaskar’ın üçüncü büyük şehridir. Antsirabe, başkent Antananarivo’nın güneyinde ve 170 km uzaklıktadır. Antsirabe aynı zamanda ülkenin termal spa merkezidir. Madagaskar Gezilecek Yerler Önemli 7 Yer 1

Antsirabe’de gezmenin en kolay yolu, pousse pousse denilen arkası iki tekerlekli toplu taşıma araçlarını kullanmanız olacaktır. Şehir merkezindeki sömürge döneminden kalma anıtları, katedrali, eski istasyonu ve “Hotel des Thermes”in ara sokağını mutlaka ziyaret edin.
Pirinç tarlaları, tepeler ve köylerin güzel manzaralarının tadını çıkararak Ambositra’ya giden ana yolda binicilik veya dağ bisikleti aktivitelerine katılın.
Andringitra ve Tritriva adındaki iki büyük volkanik gölü es geçmeyin.
Sokaklarda dolaşın ve Madagaskar’a özgü nakış atölyelerinde yerel kadınların el emeği göz nuru eserlerinden hem kendinize hem sevdiklerinize satın alın.

Antsirabe 1500 metre yükseklikte olduğundan Madagaskar’ın en soğuk yeridir. Kış ayları olan Temmuz ve Ağustos’ta gece sıcaklıkları bazen 0°’ye kadar düşebilir.

Madagaskar gezilecek yerler için başkent Antananarivo’dan başlayıp güneye doğru inecekseniz, Antsirabe’yi görmeden yola devam etmeyin.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Ranomafana Milli Parkı

Güneye doğru bir rota oluşturacaksanız, Madagaskar gezilecek yerler listenizde mutlaka Ranomafana Milli Parkı olsun.

Bölgedeki kaplıcalar sebebiyle buraya yerel dilde sıcak su anlamına gelen Ranomafana denilmiştir.1986 yılında keşfedilen altın bambu türü lemur sebebiyle bölge milli park ilan edilmiştir. Parkta 12 tür lemur dışında, 30’u Madagaskar’a özgü olmak üzere 115 çeşit kuş ve 62 çeşit sürüngen bulunuyor.

Madagaskar gezilecek yerler

Parkta keşfe çıkabileceğiniz beş farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. En kısa olanı tabii ki en kalabalık olandır. Zamanınız var ise, kolaya kaçmamanızı ve uzun olanlarından bir tanesini seçmenizi öneririm.

Örneğin Varibolomena parkuru 4 saat kadar sürmektedir. Bu parkuru tercih ederseniz, hem bambu lemurlarını görebilir hem de yol üzerinde bulunan şelalenin manzarasında rahatlayabilirsiniz. Vahiparara parkurunu seçerseniz tamamlamanız 2 gün sürebilir.

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’dan güneye doğru inerken, yolunuzu buradan mutlaka geçirin.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Isalo Milli Parkı

İsalo Milli Parkı, Madagaskar’daki en güzel milli parklardan birisidir ve mutlaka Madagaskar gezilecek yerler listesine alınmalıdır. Park Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’ya yaklaşık 1000 km uzaklıktadır. Bu parkı güneye doğru inerken ziyaret edebilir ya da direkt başkentten Tulear’a Madagaskar Havayolunu kullanarak uçakla gidebilir, yolun kalanına arabayla devam edebilirsiniz.

Isalo Milli Parkı devasa kayalıklardan oluşan görüntüsü ile sanki Afrika’da bir Batı Amerika izlenimi vermektedir. Çeşitli renk ve şekillerle tamamen kurak bölgelerde dolaşırken, ormana girdiğinizde lemurlarla ve zararsız yılanlarla karşılaşmaya hazır olun.

Madagaskar gezilecek yerler

Küçük akarsular boyunca kayaların üzerinde dolaşabilir, zamanla kayaları oyarak oluşmuş olan Nymphs Şelalesi’ni izleyebilir veya mavi havuzda ferahlatıcı bir mola verebilirsiniz.

Isalo Park endemik bitki örtüsünün de yaşam alanıdır. Park içerisinde 115 şifalı bitki türünün yanı sıra, mobilya ve el sanatları için kereste vardır. Bunların yanı sıra %70’i Madagaskar’a özgü yaklaşık 80 kuş türü de burada yaşamaktadır. Kuş gözlemlemeyi seviyorsanız Madagaskar’a giderken valizinize bir dürbün koymayı ihmal etmeyin.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Bemahara Milli Parkı

Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’nun yaklaşık 850 km batısında yer alan Tsingy, zamanında adaya ilk gelen insanların sığınağı olmuş.1990 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Tsingy Madagaskar’ın en muhteşem manzaralarından birisine sahiptir. Tsingy 1997 yılında UNESCO Dünya Mirası olarak sınıflandırılan Bemahara Milli Parkı’nın bir parçası Bölge keskin bıçaklarla oyulmuş gibi görünen yarıklarla kaplıdır.

Ziyaret ederken rehber almanın zorunlu olduğu parka gidecek olursanız, mutlaka ayaklarınızın rahat edeceği yürüyüş ayakkabılarınızı giymeyi ihmal etmeyin.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Baobab Yolu

Madagaskar gezilecek yerler aramalarında bir lemur bir de baobab yolunun fotoğrafları yoğunlukla karşınıza cıkar. Baobab Yolu, ülkenin batısında Morondava şehrine yaklaşık 40 dakika uzaklıktadır. Turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden birisidir ve özellikle gün batımı saatlerinde güzel fotoğraf çekmek isteyenlerin akınına uğrar.

Madagaskar bitki örtüsünün sembolü haline gelen baobab ağaç çeşitlerinin,6 tanesi sadece buraya özgüdür. Yükseklikleri 30 m.’ye ulaşabilen bu ağaçlara aynı zamanda gövdelerinde su tutmaları sebebiyle şişe ağacı da denilmektedir. Adaya özgü bu ağaçları ayrıca Majunga,Tulear ve bazı milli parklarda da görebilirsiniz.

madagaskar gezilecek yerler baobab yolu

Milli parkların sayısı yukarıdakilerle bitmiyor. Madagaskar her ne kadar milli parkları, doğal güzellikleri, hayvan ve bitki çeşitliliği ile ün yapmış olsa da aslında aynı zamanda plajları ile de meşhurdur. Hiç akıllara gelmeyecek güzellikte plajları ile Madagaskar deniz tatili sevenler ve balayı çiftlerinin favori destinasyonlarından birisidir. Benim size tavsiyem Madagaskar gezilecek yerler planı oluştururken son durağı güzel plajları olan ve dinlenebileceğiniz adalardan birisine ayırmanız şeklinde olacaktır.

Madagaskar Gezilecek Yerler» Nosy Be

Nosy Be, bir takım adalar grubunun ana adasıdır. Mozambik kanalında ve ülkenin kuzeybatı kıyısında bulunan ada yerel halk tarafından harika ada olarak nam salmıştır. Nosy be eski bir volkanik adadır. Buradan diğer batı kıyısı adalarına geçiş sağlayarak kalan minik adalara da gidebilirsiniz. En ünlüleri Nosy Komba, Nosy Tanikely, Nosy Sakatia ve Nosy Iranja’dır.

Adada yapılacak ve keşfedilecek çok fazla aktivite olduğunu söylemeliyim: geziler, dalış, şnorkelli yüzme, gemi turları, uçurtma sörfü, yürüyüş ve binicilik bunlardan sadece bazılarıdır.

Kendinize bir trekking turu ayarlayın ve Nosy Be şelalesini keşfedin. Muhteşem bitki örtüsünün ortasında yüzebilir, Mont Passot’un (Nosy Be’nin en yüksek zirvesi) tırmanabilir ve adanın nefes kesici manzarasını hayranlıkla izleyebilirsiniz.

Madagaskar gezilecek yerlerMadagaskar Gezilecek Yerler» Sainte Marie Adası

Nosy Boraha olarak da bilinen Sainte Marie Adası, Madagaskar’daki en popüler destinasyonlardan birisidir. Madagaskar’ın kuzeydoğusunda yer alan Sainte Marie adası, 60 km uzunluğunda ve 5 km genişliğinde tropikal bir cennettir. Ada aynı zamanda çiftleşme mevsiminde üremek ve doğum yapmak için gelen kambur balinaları gözlemlemek için de en ideal yerdir.

Madagaskar gezilecek yerler rotanızı hazırsanız birlikte planlayalım.

 

 

yorum ekle