>  Blog   >  Seyşeller’e Gideceklere En Önemli 3 İpucu
Seyşeller Ada Turu

Seyşeller, yeryüzündeki en eski tropik adalardandır. Hint Okyanusunun batısında, Kenya’nın doğu kıyısında yaklaşık 115 irili ufaklı adadan oluşan adalar topluluğunda, aynı zamanda dünyanın en küçük ülkelerinden birisidir. UNESCO tarafından koruma altına alınmış doğal yer üstü ve yer altı parkları ve adaya özgü canlı türleri bile ziyaret için başlı başına  bir sebep olabilir.

Planlama yaparken size yardımcı olacağını düşündüğüm, bu mini gezi rehberi ile ‘’Seyşeller’e ne zaman gidilir?’’, “Seyşeller’e nasıl gidilir?’’ gibi soruların cevaplarını ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Seyşeller

 Seyşeller’e Nasıl Gidilir?

Seyşeller’e Türk Hava Yolları haftanın belli günlerinde direkt uçuş düzenliyor. İstanbul’dan ülkenin en büyük adası olan, aynı zamanda başkent Victoria’nın bulunduğu Mahe’ye varabilirsiniz. Gece yarısından sonra gerçekleşen uçuş ile aynı gün öğlen olmadan Mahe’ye varabilir tatilinize başlayabilirsiniz. Türk Hava Yolları aynı zamanda Praslin adasına da bağlantılı uçuşlar gerçekleştiriyor.

 Seyşeller’e Vize Var Mı?

Seyşeller’e seyahat edecek Türk vatandaşları  90 gün süre ile vizeden muaftır. Ülkeye, pasaportunuza adanın simgesi haline gelmiş olan, Coco de Mer şeklindeki  damga ile giriş yapabilirsiniz. Pasaportunuza her baktığınızda bu damga size Seyşeller tatilinizi hatırlatacaktır.

Seyşeller Turu Planlarken  Önemli 3 Nokta

Seyşeller tatilinizin düşlediğiniz gibi olması için, 3 şeyi doğru planlamanız gerekir.

  • Yoğun yağışlı döneme denk gelmemek için, yılın hangi döneminde seyahat edeceğinizi bilmeniz gerekir.
  • Konaklayacağınız otelin kalitesi önemlidir. Ülke 5 yıldızlı otelleri ile nam salmış olmakla birlikte, bütçe dostu seçenekler de  oldukça fazladır.
  • Son olarak hangi adada konaklamayı seçeceğiniz turunuzu planlarken dikkat etmeniz gereken başka önemli bir noktadır. En güzel adalardan bazılarını anlattığım yazımı okumadan tatil planınızı yapmayın.

 

Seyşeller’e Ne Zaman Gidilir?

Tropik adaların çoğunda olduğu gibi, Seyşeller’de de yaz, kış ya da bahar tanımına denk gelen bir mevsim  yoktur. İklim tropikaldir: sıcak ve nemli olmakla beraber yıl boyunca sıcaklık 24⁰-30⁰C arasındadır. Yağışlar yılın tamamında olabilir, ancak bazı aylarda daha yoğundur. 

Ocak-Mart arası seyahat ederseniz en uygun fiyatlı dönemlerden birisine denk gelmiş olursunuz. Hem uçak biletleri hem de oteller bu sezonda daha hesaplı fiyatlar sunuyorlar.

Buna ilaveten dünyada nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Hawksbill yani şahin gagalı deniz kaplumbağalarının, yumurtalarından çıkıp okyanusa kavuşmalarını gözlemleme şansını yakalayabilirsiniz. Gönüllü programlara katılabilir yavruların sağ salim okyanusa kavuşmalarına yardımcı olabilirsiniz. Hatta bazı otellerin yavrulama plajları var. Herhangi bir tura katılmanıza gerek kalmadan oturduğunuz yerden bu mucizeye şahitlik edebilirsiniz.

Ocak ayı aynı zamanda yoğun yağışlı ve bol nemli olduğu aydır. Hava sıcaklığı 27°C civarındadır.

Seyşeller Turu

Nisan ayı Seyşeller’e seyahat etmek için en ideal zamanlardan birisidir. Yağışlar azalır, nem oranı düşer. Uçak bilet  fiyatları nispeten daha ucuzdur. Yüksek sezon henüz başlamadığı için plajlar  daha tenhadır. Berrak turkuaz deniz şnorkel ve dalış yapmak için idealdir. Nisan ayı aynı zamanda kuşların yavrulama sezonu olduğu için çok çeşitli ve hatta bazıları Seyşeller’e özgü bu güzellikleri görmek için en uygun zamandır. Aynı zamanda Nisan ayında ülkenin festivallerinden Viktorya ve Creole’e  katılma şansını yakalayabilirsiniz.

Mayıs-Ağustos arasındaki dönem yüksek sezondur. Eğer bu ayları tercih edecekseniz, tatilinizin uçak biletini ve konaklamasını daha uygun fiyatlara getirebilmek için aylar öncesinden almanız doğru olur. Bu aylarda yağmur ve nemlilik oranı en düşük seviyededir. Yüksek sezonda tatil planlarsanız kalabalık plajlara da hazır olmanız gerekir.

Eylül ayı sörf sezonunun sonu ve balina izleme sezonunun başlangıcıdır. Eylül ayı aynı zamanda, suyun en sakin olduğu dolayısıyla dalış severlerin adalara yoğun talep gösterdikleri seyahat  dönemidir. Ülkenin en önemli ulusal etkinliklerinden birisi olan, Round Table Beau Vallon Regatta boyunca yat yarışları, canlı konserler ve birbirinden güzel yerel yemeklerinden tadabilirsiniz.

Ekim-Aralık aylarında sezon orta yoğunlukta olmaktadır. Ancak Aralık ortası itibari ile dünyada büyükçe çoğunluğun tatil dönemine girmesiyle,  Seyşeller yüksek sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu yüzden Aralık ayına plan yapacak olursanız tüm rezervasyonlarınızı erkenden yapmanızı öneririm.

Ekim-Aralık ayları şahin gagalı deniz kaplumbağalarının yumurtlama dönemidir. Yüzlerce dişi kaplumbağanın sahillere çıkıp tek seferde yaklaşık 200 yumurta bırakmasına şahit olabilirsiniz.

Seyşeller turu

Kuzeybatı rüzgarları Kasım’dan Mart’a güneybatı rüzgarları ise, Mayıs’tan Eylül’e kadar esmektedir. Bu rüzgarlar sahillerde yosun birikmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden yılın farklı dönemlerinde seyahat ederken otel seçeneklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Benim sizlere tavsiyem, benim de hayran kaldığım bu cennet ada ülkesine gidecek olursanız bana danışmadan plan yapmayın.

Seyşeller’de Hangi Para Birimi Geçerli?

Ülkenin para birimi Rupidir. Yanınıza alacağınız Dolar ya da Euro cinsinden dövizi havalimanından başlayarak adalarda güvenli bir şekilde bozdurabilirsiniz. Ülke genelinde büyük ve orta ölçekli işletmelerin büyük bölümünde kredi kartları geçerlidir.

Seyşeller Güvenli Mi?

Seyahat etmek için genel olarak tropik adaların çoğu güvenlidir. Tropik adalar hem nüfuslarının azlığı hem de gelirlerinin ağırlıklı kısmının turizme bağlı olması sebebiyle, bu konuda çok hassastırlar. Aynı Mauritius turunda olduğu gibi, sizin tek dikkat etmeniz gereken tropiklerin kavurucu güneşi ve zararsız sivri sinekleri olacaktır.

 

 

Yorum ekle