EUR
  >  Blog   >  Kenya Gezilecek Yerler 12 Muhteşem Öneri
Kenyada gezilecek yerler

 

Nadir görülen ve nesli tükenmekte olan hayvanları doğal ortamlarında görmek, safari deneyimini doğal mekanında yaşamak, Hint Okyanusu’na uzanan sahillerinde safari yorgunluğunuzu üzerinizden atmak ve ruhunuzu tazelemek için bu zengin ülkeyi mutlaka gidilecek ülkeler listenizde üst sıralarına koymalısınız.

Kenya gezilecek yerler her ne kadar saymakla bitmeyecek olsa da, Afrika’nın  bu en farklı ve en çarpıcı ülkesini gelin birlikte keşfedelim.

 

Kenya Gezilecek Yerler

Başkent Nairobi’den başlayarak mini bir Kenya turu yapalım. Kenya’da gezilecek yerleri seyahatinizde belirlerken elbette gün sayısı önemli bir faktördür. Planlarınız arasında safari ya da deniz tatili olabilir ancak şehir hayatına karışmadan, Kenyalıların günlük koşturmacalarını gözlemlemeden Nairobi’den ayrılmamanızı öneririm.

Kenya Gezilecek Yerler»Nairobi

1.Zürafa Merkezi (Giraffe Center)

Zürafa Merkezi, kar amacı gütmeyen  Afrika Nesli Tükenmekte Olan Vahşi Hayatı Koruma Fonu tarafından kurulmuştur. Asıl kuruluş amacı, Kenyalı çocukların ülkelerindeki vahşi hayatı öğrenmeleri ve korumaları olan merkez, şimdilerde turistlerin Kenya’da en çok gezdikleri yerlerden biri haline gelmiştir.

1979 yılında Jock Leslie-Melville ve eşinin, Doğu Afrika’ya özgü Rotshchild zürafalarını korumak için kurdukları bu fon sayesinde Daisy ve Marlon adını verdikleri iki zürafanın merkezde koruma altına alınmasıyla başlayan serüveni, günümüzde Rotschild zürafalarının üremesi ve 2-3 yaşınada vahşi yaşama geri dönmeleri konusunda çalışmaya devam ediyor. “Kenya Vahşi Yaşam Derneği” ile ortaklaşa gerçekleştirilen bu program sayesinde şimdiye kadar 40 zürafa başarıyla ülkedeki çeşitli parklarda doğal ortamlarına kavuşturulmuş.

Nairobi şehir merkezine 40 dakika uzaklıktaki merkezde, safaride yaklaşamayacağınız kadar zürafalara yaklaşabilir, hatta ellerinizle besleyebilirsiniz. Merkezin yetişkin giriş ücreti yaklaşık 15$.

Kenya gezilecek yerler 1

2.Fil Yetimhanesi

Bir ailenin vahşi hayata tutkusu ile hayat bulan “Sheldrick Vahşi Yaşam Fonu”, Kenya gezilecek yerler listenizde mutlaka üst sıralarda olmalı.1977 yılında kurulan merkezin amacı, kaçak avcılıkla mücadele, doğal hayatın bilinçli bir şekilde korunması, ihtiyacı olan hayvanlara veteriner yardımı sağlanması, fil ve gergedan yetimlerinin kurtarılarak yetiştirilip doğal ortamlarına sağlıkla kavuşmalarına yardımcı olmaktır.

Sadece sabah 11 ile 12 arası açık olan yetimhanede, yavru fillerin beslenme saatine tanıklık edebilir hatta isterseniz bir tanesini cüzi bir ücret karşılığında sahiplenip bakımına katkıda bulunabilirsiniz. İnternet siteleri  http://www.sheldrickwildlifetrust.org üzerinden bakımını üstlendiğiniz yavrunun haberlerini takip edebilirsiniz.

Kenya gezilecek yerler fil

3.Karen Blixen Müzesi 

Karen Blixen Müzesi, zamanında Danimarkalı yazar Karen ve İsveçli kocası Baron Bror von Blixen Fincke’ye ait Ngong Tepeleri’nin eteklerindeki bir çiftliğin merkeziymiş. Nairobi şehir merkezine 10 km. mesafede yer alan müze 1912 yılında yapılmış. 1931’da Danimarka’ya dönüşüne kadar Karen Blixen burada yaşamış. 1964 yılına kadar ev sürekli el değiştirmiş ve sonra Danimarka hükümeti tarafından satın alınarak Kenya’ya bağımsızlık hediyesi olarak verilmiş.

Müze, hafta sonları ve resmi tatiller de dahil olmak üzere her gün (09:30-18:00 saatleri arasında) ziyarete açıktır. Seyahatiniz öncesi, mutlaka Karen Blixen’in hayatını anlatan Oscar’lı Out of Africa filmini izlemenizi tavsiye ederim.

4.Kazuri 

Kenya yerel dilinde küçük ve güzel anlamına gelen Kazuri bir takı markasıdır. 1975 yılında küçük bir el yapımı seramik takı atölyesi olarak kurulmuş. Başlangıçta sadece işe ihtiyacı olan iki bekar anne ile yola çıkan atölyenin sahibi zamanla bu sayıyı 340’a çıkarmış. Tek tek elde yapılıp rengarenk boyanan seramik takılar bugün dünyanın birçok ülkesine satılıyor. Atölyeyi ücretsiz gezebilir ve hemen yanındaki mağazadan birbirinden güzel ve eşi olmayan takılardan satın alabilirsiniz.

5.Masai Pazarı

Kenya gezilecek yerler listesi, Masai pazarını gezmeden eksik kalmış olur. Haftanın her günü sabahtan akşam hava kararana kadar Nairobi’nin farklı yerlerinde kurulan pazarda yok yok. Çoğu el emeği göz nuru takı, çanta, tablolar, dekorasyon eşyaları şeklinde olan pazarda saatlerinizi geçirebilirsiniz. Size sürekli seslenip kendi tezgahlarına çekmeye çalışacak olan güler yüzlü Kenyalılar ile sohbet etmek ise ayrı bir keyif.

Kenya gezilecek yerler Masai pazarı

Kenya Gezilecek Yerler»Naivasha

6.Naivasha

Nairobi’nin kuzey batısında yer alan Naivasha’ya 2 saatlik bir araba yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ana geçim kaynağı tarım özellikle de çiçekçilik olan şehirde, Naivasha Milli Parkının yanı sıra Hell’s Gate yani Cehennem Kapısı Milli Parkı , Naivasha Gölü ve Longonot Dağı Milli Parkı bulunuyor.

Büyük Yarık Vadisi’nin bir parçası olan Hell’s Gate Milli Parkı, adını parkın içinde gerçekleşen yoğun jeotermal aktivitelerden almış. Yükselen kayalıklar ve volkanlarla burası dağ bisikleti, kaya tırmanışı yapmak ve tabii ki güzel fotoğraf çekmek için harika bir yer.

Naivasha Milli Parkı içindeki Naivasha gölü ise, Kenya’da bulunan sınırlı sayıdaki taze su göllerinden birisidir. Göl çevresinde 350 çeşit kuş türünü gözlemlemek mümkün olduğu gibi parkın içinde yaşayan aslan, leopar, zebra, zürafa, bufalolaları da görebilirsiniz.

Nairobi’den çok uzaklaşmadan safari deneyimi yaşamak isterseniz Naivasha’yı Kenya gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Safariye giderken dikkat edilecek konularla ilgili yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kenya gezilecek yerler naivashaKenya Gezilecek Yerler»Nakuru

7.Nakuru Milli Parkı

Nakuru Gölü Milli Parkı, başkent Nairobi’ye arabayla yaklaşık 3 saat uzaklıktadır. Parka ayrıca Nairobi’deki Wilson havalimanından 25 dakikalık uçuşlarla ulaşmak mümkündür. 1961 yılında flamingoları korumak amacıyla kurulan park aynı zamanda Pembe Göl Milli Parkı olarak da bilinmektedir.

Kenya gezilecek yerler nakuru

Bu parkta da 400’e yakın kuş çeşidi aslan, zebra, zürafa, leopar ve bufalolarla birlikte yaşamaktadır. Ama parkın en dikkat çekici canlıları hangisi derseniz, görülmesi zor olan beyaz ve siyah gergedanları söylemem gerekir.

Kara yoluyla seyahati tercih edecek olursanız safariye doymak için, benim tavsiyem Masai Mara yolu üzerinde hem Nakuru hem de Naivasha’da birer gece konaklamanız yönünde olacaktır.

Kenya Gezilecek Yerler»Amboseli

8.Amboseli Milli Parkı

Amboseli Milli Parkı, arka fonunda Afrika’nın en yüksek zirvesi olan Kilimanjaro Dağı ile Kenya’nın en çok gezilen milli parklarındandır. Parkın adı Masai dilinde “tuzlu toz” anlamına gelmektedir. Amboseli Milli Parkı Kenya’da gezilecek yerler arasında, en yoğun olarak fil sürülerini görebileceğiniz yerdir.

Kenya Gezilecek Yerler

Parkta fillerin yanısıra çita, zürafa, aslan, zebra, bufalo, zürafa ve daha birçok hayvan yaşamaktadır. Amboseli Milli Parkı, başkent Nairobi’ye yaklaşık 250 km. uzaklıktadır. Kara yoluyla gidebileceğiniz gibi aynı zamanda uçak ile de ulaşım mümkündür.

Kenya Gezilecek Yerler»Mombasa

9.Mombasa

Kenya denilince akla safari geliyor. Genellikle Kenya’nın gezilecek yerlerinde deniz tatili alternatifinin olduğu bilinmiyor. Hint Okyanusu’na sahili olması sebebiyle, aslında Kenya aynı zamanda tropik bir deniz tatili ülkesidir. Mombasa, Nairobi’nin güney doğusunda yer almaktadır. Ülkenin Müslüman nüfusunun büyük çoğunluğu bu bölgede yaşamaktadır.

Kenya’nın başkenti Nairobi’den bir saatlik uçuş ile Mombasa’ya ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Türk Hava Yolları’nın Mombasa’ya düzenli uçuşları bulunmaktadır. Mombasa’da deniz tatilinizi en güzel geçireceğiniz yer Diani bölgesidir. Diani’de sayısız sayıda konaklama imkanları, deniz aktiviteleri, su altı güzellikleri ve tamamen huzurlu bir ortam bulabilirsiniz.

Kenya Gezilecek Yerler

 

Kenya Gezilecek Yerler»Watamu Deniz Parkı

10.Watamu Deniz Parkı

Kenya’da Milli parklarında ağırlıklı olarak safari yapılan Kenya’da, Mombasa’ya giderseniz Watamu Deniz Parkını, Kenya gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın. Mombasa’nın yaklaşık 120 km. kuzeyinde bulunan park, yeşil deniz kaplumbağalarına ev sahipliği yapmaktadır. Deniz kaplumbağalarından başka yaklaşık 150 çeşit mercan, 500 farklı tür tropikal balık yaşamaktadır. Dalış yapıyorsanız yunuslar mutlaka yanınıza gelip sizinle dans edecektir.

Kenya Gezilecek Yerler

 

Kenya Gezilecek Yerler»Masai Mara Parkı

11.Masai Mara Milli Koruma Alanı

Masai Mara, Kenya’nın güney batısında yer alan Afrika’da safari yapılacak en muhteşem yerlerden birisidir. Mara, Masai dili olan Maa’da “benekli” anlamına gelmektedir. Neden benekli dendiğini, Masai Mara’ya yüksek bir tepeden ya da uçakla inerken bakarsanız çok daha iyi anlarsınız.

Masai Mara aslında bir milli park değil, Masai halkına ait bir milli koruma alanıdır. Masai Mara, büyük kedigil nüfusunun bolluğu ile meşhurdur. Masai Mara eko sistemi, dünya üzerinde en fazla aslan yoğunluğunun olduğu koruma alanlarından bir tanesidir.

Kenya Gezilecek Yerler

Masai Mara, Kenya gezilecek yerler denilince bilinen safari alanları arasında en popüler olanıdır. En yoğun olduğu, Haziran-Ekim ayları arasında dünyanın dört bir yanından turistler “Büyük Göçü” görebilmek için aylar öncesinden seyahat planları yapmaktadırlar. Siz de bir gün Kenya’ya gidecek olursanız bana danışmadan program yapmayın.

Kenya Gezilecek Yerler»Lamu Adası

11.Lamu Adası

Lamu Adası, Mombasa’nın kuzeyinde yer alan Lamu takımadalarının en bilinenidir. Halen Türküye’de çok bilinmemesine rağmen Lamu Adası, Zanzibar kadar güzel sadece çok daha küçük ve sessizdir.

Takımadalar grubunun kuzey doğusunda bulunan Lamu Adası, aynı zamanda UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Araba kullanımının olmadığı adayı sadece eşek üzerinde ya da tabana kuvvet yürüyerek gezebilirsiniz. Swahili kültürünü tam yerinde yaşayabileceğiniz, Hint Okyanusu kıyılarının en güzel gün batımlarına şahit olacağınız bu minik adadan insan ayrılmak istemiyor.

Kenya Gezilecek Yerler Lamu

Mombasa’dan ya da Nairobi’den uçakla ulaşımın kolay olduğu Lamu adasında hayatın koşturmalı rutininden uzaklaşıp huzuru bulabilirsiniz.

 

 

yorum ekle