EUR
  >  Blog   >  Afrika’ya Çocukla Gelinir Mi?
Afrika Çocuk

Afrika deyince genel olarak akıllara hijyenik olmayan, hastalıkların kol gezdiği,güvenlik sıkıntısı yaşanan ülkeler geliyor. Tabii ki herşeyin başı sağlık…Ancak bilmeniz gereken sadece çocuklarınız için değil ailecek nelere dikkat etmeniz gerektiği.

 

 

Afrika Çocuk

Biz anne baba olarak çocukla her yere gidileceğini düşünüyor ve seyahatlerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz.

2 yaşındaki oğlumla 2009 yılında Kenya’ya taşındığımızda birçoğunuzun aklındaki sorular bende de vardı. Zamanla nelere dikkat etmemiz gerektiğini öğrenince endişelerim azaldı.

11 senedir Afrika’da 3 farklı ülkede yaşadık, çok sayıda Afrika ülkesine seyahat ettik. Oğlumuz Ruanda hariç hepsine bizimle geldi. Ruanda goril safarisinde yaş sınırı uyguladığı için Doruk bizimle gelemedi.

Tecrübelerime göre en önemlisi su ve yiyeceklerin temizliğinden emin olmak. Kapalı şişede olmayan suları içmeyin. İçme suyundan olup olmadığından emin değilseniz içeceklerde buz kullanmayın. Meyvaları iyice yıkayın ya da kabukları soyulmuş olarak tüketin. Mesela ben dünya genelinde  temizliğinden emin olmadığım yerlerde ne kendim salata yerim ne de oğluma yediririm. Ellerinizi sık sık yıkayın. Çocuklarınıza bilmedikleri canlıları ellememesi gerektiğini tembihleyin.

Gideceğiniz ülkede herhangi bir salgın hastalık olup olmadığını seyahat öncesi kontrol edin. Zorunlu aşılar var ise mutlaka doktorunuza danışın.

Afrika ÇocukAfrika’nın bazı bölgelerinde yoğun olarak sıtma var. Sıtmanın aşısı yok. Korkulanın aksine sıtma tedavisi olan bir hastalık. Önemli olan nasıl korunacağınızı bilmeniz ve gerekli tedbirleri almanız. . Sıraladığım ülkelerin hepsine de oğlumla seyahat ettik(Ruanda hariç).12 senedir hiç sıtma olmadık ama dikkat ettik. Kısa süreli seyahat edecekseniz ilaç kullanabilirsiniz ancak unutmayın ki ilaç %100 koruma sağlamıyor.

Biz nasıl korunduk?

Sıtma sinekleri gün batımında ortaya çıkıp sabaha kadar aktif oluyorlar. Bu sebeple akşamları dışarı cıkacaksak ya vücudumuzu kapalı tutacak ince kıyafetler giydik ya da açıkta kalan yerlerimize sprey kullandık. Ancak en önemli bir başka konu da evimizde dahi cibinlik ile uyuduk. Afrika’ya seyahat edecekseniz ve risk olan bir bölge ise kalacağınız yerde yataklarda cibinlik olduğundan emin olun.Afrika seyahati sonrası kendinizi grip gibi hisseder ve ateşlenirseniz de zaman kaybetmeyin mutlaka Afrika’ya seyahat ettiğinizi belirtin ve sıtma testi yaptırın. Türkiye’de bu konuda uzman merkezler ve doktorlar var.

Unutmayın ki seyahat çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye.

yorum ekle